Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasada adekwatności - gwarantowana

Zasada adekwatności - gwarantowana fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich uważa za konieczne stworzenie proceduralnych gwarancji przestrzegania konstytucyjnej zasady adekwatności. Propozycję taką ujął w sugestiach zgłaszanych w ramach inicjatywy „Samorząd 3.0. – Rozwój bez barier”.

Uzasadniając ZPP pisze: "Zgodnie z art. 167 ust. 4 Konstytucji RP zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Zmiany muszą być rozumiane w tym kontekście szeroko. To nie tylko przekazanie nowego zadania w całości, to również zmiana standardów realizacji zadań, albo znacząca zmiana warunków ich realizacji (chociażby w efekcie podniesienia wysokości płacy minimalnej)."

Dalej Związek wskazuje: "Niestety przepisy przewidują bezpośrednio jedynie roszczenie dotyczące wypłaty dotacji w zbyt niskiej wysokości w stosunku do potrzeb. Brak jest analogicznego przepisu zapewniającego ochronę uprawnień wynikających z art. 167 ust. 4 Konstytucji na drodze sądowej. Zachęca to prawodawcę do kolejnych rozwiązań sprzecznych z przywołaną zasadą. Łatwo znaleźć na to potwierdzenie – w toku prac legislacyjnych wielokrotnie spotykamy się z praktyką podwójnych standardów, gdzie przy nakładaniu nowych zadań pracę pracowników samorządowych pomija się albo zaniża jej koszty, a z drugiej strony bardzo dokładnie wycenia się koszty pracy i obsługi zadań administracji rządowej. Przykładem jest działanie Ministerstwa Infrastruktury, które prowadząc prace legislacyjne nad nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która miała wprowadzić regulację polegającą na zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie 50 km/h poza terenem zabudowanym, w OSR wyceniło koszt wydawania przez starostów 40 tys. decyzji administracyjnych rocznie na 0 zł. To samo Ministerstwo w przypadku innego projektu nowelizacji tej samej ustawy wyceniłno koszt wydania jednej decyzji w sprawie odstępstwa od warunków technicznych przez Transportowy Dozór Techniczny (państwowa osoba prawna, podległa ministrowi właściwemu do spraw transportu) na 450 zł."

Wt., 8 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka