Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przed nami spore spadki temperatur. Służby apelują o ostrożność

Przed nami spore spadki temperatur. Służby apelują o ostrożność fotolia.pl

Na najbliższe kilka dni synoptycy przewidują mocne spadki temperatur. Nocami w niektórych rejonach kraju termometry mogą pokazać nawet ponad minus dwadzieścia stopni. O tym jak ważne jest, by w takich warunkach wykazać szczególną ostrożność przypomina policja.

Zalecana ostrożność tyczy się wielu dziedzin. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na osoby bezdomne i starsze, czyli te najbardziej narażone na zamarznięcie. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie organizmu, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 i poczekać na przyjazd służb.

Niezwykle niebezpieczne jest też poruszanie się po zamarzniętej tafli jezior i rzek. Załamanie się lodu może doprowadzić do utonięcia. Zwiększona rozwaga jest też konieczna na oblodzonych drogach.

Podczas mrozów w związku z ogrzewaniem domów i mieszkań wzrasta także zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla, popularnie określanym „czadem”. W trwającym sezonie grzewczym (od 1 października 2020 r.) strażacy wyjeżdżali do 1338 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 585 osób doznało uszczerbku na zdrowiu, a 27 zmarło. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów przewodów kominowych. Trzeba pamiętać, że tylko sprawne i używane zgodnie z instrukcją urządzenia grzewcze zapewnią nam bezpieczeństwo korzystania. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Co istotne, obecność czadu w pomieszczeniu może wykryć czujnik. Takie prawidłowo zainstalowane urządzenie jest w stanie uratować nam życie – emitując głośny sygnał dźwiękowy, ostrzeże przed niebezpieczeństwem.

Źródło: MSWiA

Śr., 13 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska