Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zabawki dla dzieci poniżej 3 lat – czy są bezpieczne?

Zabawki dla dzieci poniżej 3 lat – czy są bezpieczne? fotolia.pl

Inspekcja Handlowa sprawdziła bezpieczeństwo zabawek dla dzieci poniżej 3 roku życia. Czy zabawki są bezpieczne? – Tak, ale nie wszystkie.

Zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia, do wkładania do ust oraz zabawki zapachowe. Najwięcej zabawek objętych kontrolą (8) pochodziło z Chin, z czego zakwestionowano 4. Ponadto inne kraje, z których importowano tego rodzaju zabawki to Kanada (ciastolina). W Europie jedna zabawka pochodziła z Niemiec, a dwie z Polski.

Łącznie skontrolowano 12 modeli zabawek, kwestionując 4 z nich. Skontrolowano 3 ciastoliny, z których 1 była nieprawidłowa, 2 zabawki wykonane z pianki poliuretanowej, z których 1 była nieprawidłowa, 2 kostki, z których również 1 była nieprawidłowa, 1 książeczkę do kąpieli, która okazała się wadliwa, 2 lalki, 1 piłkę i 1 figurkę.

Nieprawidłowości polegały na: braku wymaganych ostrzeżeń (w 2 przypadkach - ciastoliny i zabawki z pianki, np. braku ostrzeżenia „0-3”), braku instrukcji w języku polskim (w 1 przypadku kostki) oraz braku danych producenta (w 1 przypadku książeczki do kąpieli).

Badania przeprowadzono w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej z siedzibą w Łodzi pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność. Łącznie przebadano laboratoryjnie 11 próbek zabawek, z czego zakwestionowano 2 próbki. Niezgodność dotyczyła książeczki do kąpieli i kostki, które zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP)4 - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg5 . Substancja ta odpowiada za opóźnienie spalania materiału. Nie stwierdzono w zabawkach występowania niedozwolonych substancji alergizujących.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj. 

Pon., 11 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek