Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie o odpadach

W Sejmie o odpadach fotolia.pl
W Sejmie toczą się nadal prace nad regulacją prawną systemu gospodarki odpadami. Oprócz nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gmianach, którą Sejm przyjął 28 listopada, posłowie rozstrzygają o losie ustawy o odpadach. Senackiemu projektowi jej zmiany poświęcone było posiedzenie połączonych komisji środowiska oraz samorządu 27 listopada. Posłowie przyjęli sprawozdanie podkomisji powołanej do analizy senackiego projektu.
 
Przedstawiając najważniejsze zmiany dokonane przez podkomisję, jej przewodnicząca, poinformowała, że choć samorządy regionalne tego nie chciały, to jednak komisja zdecydowała, iż województwa będą podzielone na regiony odpadowe. Druga zasadnicza zmiana wychodzi na przeciw oczekiwaniom samorządów województw. Plany inwestycyjne do wojewódzkich planów gospodarki odpadami, zgodnie z sugestią samorzadów, nie będą podlegały zatwierdzaniu przez resort środowiska. Obecny na posiedzeniu wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk powiedział: będziemy dotąd rozmawiali, aż plan uzgodnimy. Jednak wobec pytań i wątpliwości posłów i prawników biura legislacyjnego kancelarii Sejmu, zaproponował, aby do ustawy wprowadzić zapis, iż jeśli resort nie zgłosi uwag do przedstawionego przez zarząd województwa planu, będzie on uznany za uzgodniony. Przy wątku wojewódzkich planów gospodarki odpadami, kolejną kwestią, która wywołała dyskuję, był termin ich nowelizacji. W proponowanym projekcie rządowym okres dostosowawczy wydłużono do końca czerwca 2016 r. Posłowie podkreślali jednak, że wielu przedstawicieli urzędów marszałkowskich uważa dotrzymaie także tego terminu z nierealne. Argumentując jego dotrzymaniem, jako warunkiem umożliwieniem Polsce dostępu do 670 mln euro na gospodarkę odpadami z nowej perspektywy unijnej 2014-2020, wiceminister Ostapiuk pozostał przy swoim zdaniu, informując jednocześnie, że resort środowiska zaoferuje urzędom marszałkowskim pomoc w dostosowaniu planów do nowych wymagań.
 
Pozostałe zmiany zaproponowane przez podkomisję, z drobnymi korektami redakcyjnymi, zostały przyjęte. Można zapoznać się z nimi TUTAJ.
Pt., 28 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża