Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl

Bieżący tydzień w parlamencie przebiegnie także pod znakiem spraw dotyczących funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Poniżej przedstawiamy wybrane posiedzenia komisji i podkomisji oraz sprawy, którymi mają się zajmować.

25 listopada (wtorek)

Swoje zadanie kontynuować będzie podkomisja nadzwyczajna (komisji ochrony środowiska i komisji samorządu terytorialnego) do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2769). Projekt odnosi się m.in. do wojewódzkich planów gospodarki odpadami: zaplanowania instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, przewymiarowania mocy przerobowych instalacji oraz hierarchii postępowania z odpadami. Autorzy przewidują obowiązek sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych gospodarki odpadami komunalnymi jako uzupełnienie wojewódzkich planów. Resztą przepisów reguluje głównie funkcjonowanie regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.

Interesujące może być posiedzenie podkomisji stałej ds. monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury. Posłowie wysłuchają informacji resortu infrastruktury i rozwoju w sprawie realizacji planu na 2014 r. w zakresie inwestycji i modernizacji kolejowych i jak wykorzystywane są do tego fundusze zewnętrzne.

26 listopada (środa)

Posłowie komisji środowiska i komisji samorządu terytorialnego rozpatrzą uchwałę (druk 2902) Senatu z 6 listopada odnoszącą się do ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 6 listopada, uchwalonej przez Sejm 10 października br. Senatorowie zgłosili do tej ustawy 19 poprawek. Doprecyzowali m.in. zapis dotyczący odpowiedzialności właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych. W artykule 1 wprowadzili zapis „Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową. Uzasadnili go następująco „Obecnie art. 2 ust. 3 jest interpretowany w ten sposób, że podmiot, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, ponosi obowiązki wynikające z ustawy dotyczące zarówno nieruchomości wspólnej, jak i nieruchomości lokalowych. Może to prowadzić do sytuacji, gdy jeden z właścicieli wyodrębnionego lokalu sprawujący zarząd ponosi opłaty śmieciowe za wszystkie lokale we wspólnocie. Senat postanowił wprowadzić zasadę nakładającą obowiązki wynikające z ustawy na wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię mieszkaniową (chodzi tu o przypadki wyodrębnienia własności lokali w budynkach należących do spółdzielni). Jednocześnie Senat dostrzegając, że art. 17 ustawy o własności lokali dotyczy tylko nieruchomości wspólnej, wprowadził podobny mechanizm odpowiedzialności wspólnoty i właścicieli lokali za opłaty z tytułu gospodarowania odpadami.”

Komisja do spraw kontroli państwowej wysłucha informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli komunalizacji spółek Skarbu Państwa. Resort gospodarki przedstawi podkomisji stałej ds. Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2014-2020 informację na temat strategii tzw. inteligentnych specjalizacji, jako kluczowych instrumentów rozwoju regionów w Polsce. Natomiast członkowie komisji infrastruktury zapoznają się z informacją resortu infrastruktury o aktualnej sytuacji w spółce Przewozy Regionalne.

27 listopada 2014 (czwartek)

Zmiany prawa budowlanego będą przedmiotem obrad nadzwyczajnej podkomisji powołanej przez posłów komisji infrastruktury. Projekt zmian w ustawie Prawo budowlane (oraz innych ustawach, m.in. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) przygotował rząd (druk nr 2710). Jest to tzw. mała nowelizacja. Choć wprowadza duże zmiany w procedurze, nazywana jest tak ze względu na trwające prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. Jak czytamy w uzasadnieniu, „celem projektowanej nowelizacji (…) jest uproszczenie i skrócenie procedury budowlanej przez zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, oraz ograniczenie katalogu obiektów budowlanych, które wymagać będą wydania pozwolenia na użytkowanie. Projekt wprowadza także zniesienie obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej. Weryfikacja spełnienia przez budynek warunków określonych w ustawie  (…) w zakresie podłączenia do mediów będzie dokonywana na etapie oddawania inwestycji do użytkowania. Projekt przewiduje również zniesienie obowiązku zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Projekt nakłada także na właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej obowiązek sprawdzenia pod względem formalnym złożonych wniosków o pozwolenie na budowę w wyznaczonym terminie”.

Zakończyły się prace nad rządowym projektem ustawy o rzeczach znalezionych oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 2064). Połączone komisje samorządu terytorialnego oraz kultury i środków przekazu rozstrzygną o jej losie wysłuchując sprawozdania pracującej nad projektem podkomisji.

W dalszym ciągu pakietem ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych i rehabilitacji osób niepełnosprawnych zajmować się będzie podkomisja stała ds. rynku pracy. Pierwszym z pakietu jest poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk nr 2610). Drugim - senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk nr 2771).

Komisja do spraw kontroli państwowej zapozna się z odpowiedzią resortu infrastruktury na dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie lokalizacji i budowy lądowych farm wiatrowych. Ciekawą informację z punktu widzenia samorządów powiatowych przedstawi podkomisji stałej ds. kształcenia zawodowego resort edukacji. Będzie to sprawozdanie z dwu lat wdrażania reformy  szkolnictwa zawodowego.

Źródło: sejm.gov.pl

Niedz., 23 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża