Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzieja dla chorujących przewlekle na migrenę

Nadzieja dla chorujących przewlekle na migrenę fotolia.pl

Migrena – w świadomości społecznej często uznawana za chorobę arystokratów a zwłaszcza nadwrażliwych arystokratek. Ten bardzo krzywdzący mit ukształtował się, bowiem dawniej uważano, że migrena to choroba intelektualistów i arystokratów. Być może takie przekonanie pojawiło się, gdyż na migrenę cierpiało wiele wybitnych postaci, m.in. Beethoven, Chopin, Freud. Dziś wiadomo jednak, że migrena jest chorobą powszechną i cierpieć mogą na nią wszyscy. Chociaż najczęściej na chorobę zapadają kobiety poniżej 30 roku życia. Stosunek liczby chorujących kobiet do liczby mężczyzn wynosi 3 do 1.

Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny z 2019 roku hospitalizowanych z powodu migreny było aż 2458 osób. 90 procent pacjentów cierpiących na tę chorobę ma nudności, 70 procent - bolesne wrażenia dotykowe, 27 procent cierpi też na nadwrażliwość dźwiękową. U 60 procent osób migreny to pulsujące bóle jednostronne, które pogłębia nawet drobny ruch głową. Napady migrenowe trwają średnio od czterech do 72 godzin.

Narodowy Fundusz Zdrowia, wprowadził program leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową (botoksem). Obecnie, kontrakt na realizację tego programu realizuje 36 ośrodków w całej Polsce.

Wśród substancji stosowanych w migrenie przewlekłej, poza lekami przeciwpadaczkowymi i przeciwdepresyjnymi, znajdują się dotychczas nierefundowane: toksyna botulinowa typu A oraz leki biologiczne (przeciwciała monoklonalne - erenumab lub fremanezumab). Koszt przyjmowania przeciwciał to 2-3,5 tys. miesięcznie, zabieg z użyciem toksyny botulinowej kosztuje 2-2,5 tys. zł.

Nowy program lekowy B.133 jest przeznaczony dla osób dorosłych cierpiących na migrenę przewlekłą. O migrenie takiej mówimy, gdy chory w kolejnych minimum 3 miesiącach z rzędu odczuwa ból głowy, który trwa co najmniej 15 dni w miesiącu, z czego przez co najmniej 8 dni jest to ból migrenowy. Diagnoza musi zostać potwierdzona przez lekarza przeprowadzającego kwalifikację do programu.

W trakcie kwalifikacji do programu lekowego, chory ma obowiązek przedstawienia dzienniczka bólów głowy prowadzonego przez co najmniej 3 ostatnie miesiące oraz dokumentacji potwierdzającej co najmniej dwie próby leczenia profilaktycznego migreny przewlekłej lekami o różnym działaniu w określonych dawkach (do wyboru: kwas walproinowy i jego pochodne, topiramat, amitryptylina), przeciwwskazanie do ich stosowania lub brak tolerancji leczenia.

Wśród warunków włączenia do programu jest też potwierdzenie braku przeciwwskazań do stosowania toksyny botulinowej typu A i przeciwciał monoklonalnych.

Leczenie I linii polega na podaniu maksymalnie 5 dawek toksyny botulinowej w odstępach 3-miesięcznych. Następnie pacjent podlega 12-miesięcznej obserwacji z wizytami kontrolnymi co 3 miesiące.

Leczenie II linii należy rozważyć, gdy nastąpił nawrót migreny przewlekłej stwierdzony w wyniku finalnej oceny leczenia toksyną botulinową (ocena dokonywana jest nie wcześniej niż po 12-16 tygodniach od ostatniego podania leku, ale nie później niż 6 miesięcy).

Co ciekawe, żaden chory, który zakwalifikował się do leczenia I linii nie został poddany leczeniu II linii – bowiem jak się okazało u wszystkich pacjentów bóle głowy po podaniu toksyny botulinowej ustały.

Listę placówek realizujących świadczenie można znaleźć tutaj: gsl.nfz.gov.pl poprzez wybranie programu lekowego: Profilaktyczne leczenie chorych na migrenę przewlekłą.

Wt., 29 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek