Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

4,5 mld zł więcej na ryczałt dla szpitali

4,5 mld zł więcej na ryczałt dla szpitali fotolia.pl

W granicach pół miliarda zł na ten rok i ponad 4 mld zł na rok przyszły. To dodatkowe środki, które Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamiają na zwiększenie ryczałtu dla szpitali.

Do listopada już ponad 100 szpitali znacznie przekroczyło przyznany im ryczałt za minione miesiące. Część z placówek przekroczyło ryczałt nawet o 30 procent, ale są i placówki, w których to przekroczenie osiąga poziom aż 60 procent.

Placówki należące do sieci szpitali, które za wykonane świadczenia rozliczają się ryczałtem z Narodowym Funduszem Zdrowia, a które o co najmniej 8 proc. przekroczyły ryczałt na 2022 r. już w grudniu otrzymają dodatkowe środki.

Jeśli szpital przekroczył swój ryczałt o minimum 8 proc., to dowodzi, że aktywnie włączył się w odrabianie długu zdrowotnego, co w praktyce oznacza, że placówka wykonała więcej procedur medycznych na rzecz pacjentów w ramach rozliczenia ryczałtem. Każdemu szpitalowi, który przekroczył ten 8 proc. pułap zwrócimy ponad połowę kwoty przekroczenia – wyjaśnia Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według wyliczeń NFZ nowy mechanizm obejmie co najmniej 20 proc. szpitali w całej Polsce, w większości są to placówki powiatowe. Kwota, którą NFZ przeznaczy w tym roku na sfinansowanie przekroczonych ryczałtów to 500 mln zł. Co niezwykle istotne, tegoroczna ryczałtowa nadwyżka zostanie dodana do wartości ryczałtu szpitala za 2022 r. tym samym wzrośnie ryczałt szpitala na 2023 r.

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem dla finansów szpitali jest podniesienie przyszłorocznej wyceny za tzw. punkt w ryczałcie. Od 1 stycznia 2023 r. jego wartość rośnie aż o 15 proc. do poziomu 1,62 zł.

Źródło: MZ

Wt., 22 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska