Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niższe dodatki służbowe dla funkcjonariuszy SW na zwolnieniu – apel RPO

Niższe dodatki służbowe dla funkcjonariuszy SW na zwolnieniu – apel RPO fotolia.pl

Do Rzecznika zwracają się funkcjonariusze SW, którym obniżono dodatki służbowe z tego powodu, że byli na zwolnieniu lekarskim. Z informacji, które trafiają do Rzecznika wynika, że problem może wkrótce dotyczyć całej formacji.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim jest od nich niezależne, nie powinni z tego powodu ponosić konsekwencji finansowych. Dzieje się inaczej, za każdy dzień takiej nieobecności mają potrącane 20% uposażenia.

Zdaniem Rzecznika przebywanie przez funkcjonariusza Służby Więziennej na zwolnieniu lekarskim nie mieści się w zakresie „zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych”. Dlatego, że w tym czasie, ze względów zdrowotnych, funkcjonariusz ten w ogóle nie wykonuje obowiązków służbowych. Nie można więc do ustania wykonywania obowiązków służbowych z tej przyczyny odnosić kategorii ich prawidłowości bądź nieprawidłowości.

W związku z tym Marcin Wiącek prosi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę o zbadanie problemu i poinformowanie o ustaleniach i podjętych decyzjach.

Źródło: RPO

Wt., 6 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka