Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Poznaliśmy laureatów konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia

Poznaliśmy laureatów konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia fotolia.pl

22 września poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia. Leaders of VBHC. Jury i Kapituła doceniły podmioty lecznicze, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę, czyli działają zgodnie z koncepcją Value Based Health Care (VBHC). Jak podkreślił minister Adam Niedzielski, to dla nich trzeba stworzyć ustawę o jakości.

Musimy przejść do czynów i zrobić ustawę o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, chociażby po to, aby dziś nagradzani liderzy zmian w ochronie zdrowia nie mieli wrażenia, że ich praca nad jakością stała się hobby – powiedział Adam Niedzielski, podczas konferencji Zmiany w Ochronie Zdrowia, która poprzedziła galę konkursu.

W konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, organizowanym przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, nie są oceniane osoby, ale podmioty, które poprawiają jakość leczenia, efektywność ekonomiczną, a przede wszystkim zwiększają dostęp do świadczeń.

W tegorocznej IV edycji konkursu szpitale i placówki medyczne zgłosiły 51 projektów, spośród których Kapituła oraz Jury wyłoniły nominowanych i laureatów.

Wszystkie projekty oceniliśmy merytorycznie, przyznając im punkty według ustalonej skali ważonej za trafne określenie potrzeb, na które odpowiada, dostosowania zastosowanych narzędzi do potrzeb, ich skuteczność mierzoną uzyskanymi i udokumentowanymi rezultatami, innowacyjność i uniwersalność, gotowość do dzielenia się doświadczeniem i promocję dobrych praktyk – tłumaczy dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, przewodnicząca Kapituły.

Tytuł Lidera Zmian w Ochronie Zdrowia 2021 otrzymali:

 1. LUX MED Sp. z o.o. za projekt „Nowe Systemy Zarządzania Dostępnością w Grupie LUX MED” w kategorii Zarządzanie jakością – zarządzanie procesami.
 2. Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy za projekt „Usprawnienie komunikacji z pacjentem i współpracy personelu” w kategorii Zarządzanie jakością – Zarządzanie bezpieczeństwem pacjenta.
 3. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za projekt „BQMM” w kategorii Zarządzanie jakością – zarządzanie skutecznością medyczną.
 4. LUX MED Sp. z o.o. za projekt „Program rozwojowy dla młodych menedżerów Zarządzanie w Pigułce” w kategorii Zarządzanie kapitałem ludzkim.
 5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej za projekt „Domowy Szpital” w kategorii Organizacja przyjazna pacjentowi.
 6. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie za projekt „Wschodnie Centrum Profilaktyki Depresji Poporodowej” w kategorii Skuteczna profilaktyka
  i edukacja.
 7. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach „Szybka Ścieżka Diagnostyczna w Gabinecie Lekarza Rodzinnego” w kategorii Przychodnia zorientowana na jakość.

Dodatkowo Jury i Kapituła zdecydowały się wyróżnić dwa projekty:

 1. Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie „Zarzadzanie jakością i bezpieczeństwem opieki medycznej podczas epidemii COVID-19 pacjentów hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie”.
 2. Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu „Opracowanie i wdrożenie standardów leczenia pacjentów onkologicznych”.

Przyznano także dwie nagrody specjalne Super Lidera dla dwóch szpitali:

 1. Centrum Leczenia Oparzeń im dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich
 2. Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku
  – które po raz kolejny zgłosiły bardzo dobre projekty, bo zależy im na poprawie jakości zarządzania i satysfakcji pacjenta. Są liderem zmian, kopalnią dobrych praktyk, dają sygnał wszystkim, że można się na nich wzorować – tłumaczy przewodnicząca Kapituły dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Galę konkursową poprzedziła konferencja online Zmiany w Ochronie Zdrowia, której hasłem przewodnim była „Transformacja systemu – jakość i bezpieczeństwo”, w której udział wzięło blisko 600 osób.

Konferencja była okazją do eksperckiej dyskusji na temat planowanych zmian w ochronie zdrowia i transformacji systemu w kierunku systemu premiującego wdrażanie rozwiązań projakościowych. Podczas dyskusji eksperci podkreślali, że musi się zmienić model zarządzania – powinien uwzględniać jakość mierzoną wiarygodnymi i aktualnymi danymi, np. o zdarzeniach niepożądanych, rehospitalizacjach i wiele innych. A tak zarządzane są podmioty, które chcą być liderami zmian. 

Związek Powiatów Polskich objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Pt., 24 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska