Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka senioralna w dobie COVID-19

Polityka senioralna w dobie COVID-19 fotolia.pl

21 czerwca br. odbyła się debata ekspercka online, w ramach projektu, „Człowiek, zdrowie, profilaktyka” – „Jak prowadzić odpowiedzialną politykę senioralną i chronić seniorów przed chorobami zakaźnymi w dobie pandemii COVID-19?. Doświadczenia praktyków i przykłady już realizowanych inicjatyw.”.

Debatę rozpoczęto od przedstawienia priorytetów w dziedzinie polityki senioralnej – te pomimo pandemii nie zmieniły się, nacisk powinno kłaść się na szczepienia seniorów oraz na aktywizację tej grupy wiekowej. Problemami w dziedzinie polityki senioralnej pozostaje nadal liczba osób w wieku powyżej 60 lat (liczba ta z roku na rok rośnie) oraz ilość osób z dodatkowymi zaburzeniami wynikającymi z wieku. Najczęstszymi chorobami na jakie zapadają seniorzy są: zaburzenia układu sercowo – naczyniowego, nowotwory, zaburzenia neurologiczne oraz zaburzenia endokrynologiczne.

Jak skutecznie dotrzeć do seniorów z programami profilaktyki zdrowotnej? – to pytanie zadawali sobie uczestnicy debaty. Niestety większość osób starszych nie korzysta ze środków komunikacji elektronicznej. Najważniejszą drogą dotarcia do seniora z informacjami zdrowotnymi stanowi komunikacja na linii lekarz-senior. Lekarz musi poświęcić więcej czasu niż standardową rozmowę z osobą w wieku senioralnym, ponadto należy używać takiego języka, który jest przyjazny dla seniora. Dobre źródło komunikacji może stanowić także rodzina seniora, z którą w kontakcie pozostaje lekarz. Warto również skorzystać z pracowników MOPS i GOPS, którzy znają swoich klientów, niestety OPS nie dociera do wszystkich seniorów. Bardzo ważną drogą przekazywania informacji może być zaangażowanie kościoła i organizacji pozarządowych.

Seniorzy potrzebują spokoju po nawałnicy medialnej, jaka miała miejsce w ciągu ostatniego roku. Niestety pandemia bardziej wtłoczyła w cztery ściany osoby starsze, w związku z czym należy podejmować działania aktywizacyjne skierowane do seniorów. Obecnie realizowana jest kampania „Poznaj swojego sąsiada seniora” polegająca na wymianie międzypokoleniowej oraz inicjatywa gimnastyki online dla seniora.

Eksperci zachęcali samorządy, szczególnie te mniejsze do realizacji programów polityki zdrowotnej. Mnóstwo informacji można uzyskać w BIP tych samorządów, które realizują już takie programy, również w ramach projektu „Człowiek, zdrowie, profilaktyka” dostępne są poradniki i kalkulatory. Szukając inspiracji do tworzenia własnego programu polityki zdrowotnej można zgłosić się do lokalnych liderów w dziedzinie programów polityki zdrowotnej.

Podane zostały również ciekawe przykłady działań jakie realizowane są dla seniorów: bon dla seniora – czyli bezpłatne szczepienie przeciwko pneumokokom realizowane w Mielcu czy taksówka dla seniora dostępna dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Z taksówki seniorzy mogą korzystać dwa razy w miesiącu w godzinach od 6.00 do 22.00 – inicjatywa organizowana jest w Kielcach.

Pt., 25 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek