Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Nic o nas bez nas!” – kolejny samorząd sprzeciwia się planom restrukturyzacji szpitali samorządowych

„Nic o nas bez nas!” – kolejny samorząd sprzeciwia się planom restrukturyzacji szpitali samorządowych fotolia.pl

Do pomysłów Ministerstwa Zdrowia dotyczących restrukturyzacji szpitali powiatowych odniosła się Rada Powiatu Tucholskiego. Jej przedstawiciele w opublikowanym stanowisku stanowczo sprzeciwili się planom centralizacyjnym.

Jednym z zarzutów formułowanym przez resort zdrowia jest złe zarządzanie szpitalami powiatowymi. Argument ten odpiera Rada Powiatu Tucholskiego, powołując się na przykład szpitala tucholskiego. Na przestrzeni lat szpital pochłonął ogromne wydatki inwestycyjne ze strony powiatu. Tym większy niepokój budzą niejasne pomysły rządu. „Podjęte przez stronę rządową, bez naszego udziału działania mają doprowadzić do nieznanych nam przekształceń” – czytamy w stanowisku. Jednocześnie radni przypominają o podobnych pomysłach z 1998 roku, które pozbawiłyby mieszkańców opieki medycznej.

Rada Powiatu odniosła się też do ministerialnego zespołu ds. przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji szpitali. W stanowisku wyrażono stanowcze żądanie, by w jego prace włączyć przedstawicieli Związku Powiatów Polskich.

Podobnie jak wiele innych organów administracji publicznej, Rada Powiatu Tucholskiego zwraca uwagę na konieczność podniesienia nakładów na system opieki zdrowotnej w Polsce. „Przekonani jesteśmy jednak, że trudny czas, w jakim się znaleźliśmy nie jest odpowiedni na formułowanie wzajemnych oskarżeń tylko na podjęcie konkretnych działań w kierunku restrukturyzacji, a przede wszystkim na podniesienie nakładów na działalność jednostek szpitalnych, o czym samorządy mówią od dawna”.

Czw., 25 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska