Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jakie nakłady poniosły powiaty i miasta na prawach powiatu na szpitale w latach 2015-2019? Odpowiedź w kolejnej Analizie samorządowej ZPP

Jakie nakłady poniosły powiaty i miasta na prawach powiatu na szpitale w latach 2015-2019? Odpowiedź w kolejnej Analizie samorządowej ZPP fotolia.pl

Przy okazji nowych pomysłów na system opieki zdrowotnej w Polsce, często pojawiają się pytania o nakłady finansowe, jakie na szpitale poniosły powiaty i miasta na prawach powiatu. Sytuację postanowiły przeanalizować ekspertki Związku Powiatów Polskich – Bernadeta Skóbel, Patrycja Grebla-Tarasek i Ewelina Kocemba. Raport obejmuje analizę wydatków w rozdziale 85111 – szpitale ogólne, w latach 2015-2019.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, na przestrzeni lat będących przedmiotem analizy powiaty i miasta na prawach powiatu wydatkowały na szpitale ogólne przeszło 3,5 mld zł. W wydatkach zarówno powiatów jak i miast na prawach powiatu dominowały wydatki majątkowe.

W raporcie zwrócono uwagę na niepokojący fakt, mianowicie duży wzrost w 2019 r. wydatków z tytułu pokrycia ujemnego wyniku finansowego szpitali – do przeszło 90 mln zł. W latach poprzednich wydatki z tego tytułu oscylowały w graniach 20 milionów złotych.

W publikacji znajdą Państwo wysokość wydatków w poszczególnych latach, strukturę wydatków powiatów i miast na prawach powiatu.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Pt., 12 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska