Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka zdrowotna pod lupą. Jak naprawdę wygląda sytuacja?

Polityka zdrowotna pod lupą. Jak naprawdę wygląda sytuacja? fotolia.pl

System opieki zdrowotnej w Polsce od dłuższego czasu boryka się z poważnymi problemami. Do głównych można zaliczyć rażąco niskie nakłady środków publicznych na służbę zdrowia, ogromne zadłużenie podmiotów leczniczych, a także niedostosowanie systemu do realnych potrzeb. Do tego można jednak dodać jeszcze inne czynniki. Zapraszamy do obejrzenia filmu ukazującego analizę polityki zdrowotnej w Polsce.

Film analizujący sytuację polityki zdrowotnej w Polsce zwraca uwagę na niezwykle istotne kwestie. Jedną z nich są nakłady środków publicznych na służbę zdrowia. Z danych wynika, że w 2019 roku ze środków publicznych na ten cel wydatkowano 4,3 % PKB. „Z analizy wynikało, że w Polsce nakłady na ochronę zdrowia są jednymi z najniższych w Europie spośród analizowanych krajów” – mówi w filmie Bernadeta Skóbel, kierowniczka działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz Biura Związku Powiatów Polskich.

Poruszono również kwestię planowanych od niedawna zmian w systemie opieki zdrowotnej w Polsce. Wśród nich jest pomysł na centralizację szpitali powiatowych. „Zespół, który powołał pan minister składa się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, są w nim również pracownicy Banku Gospodarstwa Krajowego – nie ma tam samorządowców. Prosimy ministra, aby na etapie przygotowawczym znaleźli się tam też przedstawiciele powiatów i samorządów województw” – mówi Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Na jakie jeszcze czynniki należy zwrócić uwagę analizując sytuację służby zdrowia w Polsce? Zapraszamy do obejrzenia filmu, który dostępny jest TUTAJ.

Niedz., 7 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska