Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obawy w związku z planowaną reformą służby zdrowia. Samorządowcy przejmują inicjatywę

Obawy w związku z planowaną reformą służby zdrowia. Samorządowcy przejmują inicjatywę fotolia.pl

Informacja o planowanej reformie systemu opieki zdrowotnej w Polsce wstrząsnęła samorządami. W planach jest między innymi przekształcenie właścicielskie szpitali powiatowych. Do Zespołu mającego zająć się sprawami restrukturyzacji nie zaproszono przedstawicieli samorządów. Dlatego postanowili oni działać na własną rękę.

Zarząd Związku Powiatów Polskich zajął w tej sprawie stanowisko, w którym domaga się dopuszczenia przedstawicieli samorządów do ministerialnego Zespołu. Zdaniem Zarządu ZPP proponowane zmiany legislacyjne pogłębią tylko problemy, z którymi boryka się system ochrony zdrowia i ograniczy mieszkańcom Polski powiatowej dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.

Zarząd Związku Powiatów Polskich zwrócił też uwagę na wątpliwości, jakie budzą terminy przedstawienia przez Zespół założeń do projektu ustawy (28 lutego br.) i samego projektu ustawy (31 maja br.). Przyjęte terminy świadczą o tym, że planowana reforma będzie miała charakter pozorny tzn. będzie ograniczała się do zmiany struktury właścicielskiej i wprowadzenia kolejnych programów naprawczych.

Kroki w celu podjęcia dialogu podejmują też poszczególni przedstawiciele samorządów. Starosta Bocheński Adam Korta zainicjował spotkanie online, w którym udział wzięli samorządowcy i parlamentarzyści z całego regionu.

W wideokonferencji wzięli udział parlamentarzyści z okręgu tarnowskiego oraz lokalni radni sejmiku małopolskiego. W dyskusji uczestniczyli: posłowie Urszula Augustyn (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) i Wiesław Krajewski (PiS). Byli też radni sejmiku Piotr Dziurdzia (PiS) oraz Krzysztof Nowak (KO). W trakcie wideokonferencji dołączył jeszcze poseł Stanisław Bukowiec (Porozumienie).

Intencją Starosty było podzielenie się obawami i wątpliwościami w związku z proponowanymi zmianami.

Spotkanie było transmitowane na żywo w internecie.

Stanowiska w sprawie planowanej reformy systemu opieki zdrowotnej zajmują też poszczególne Konwenty Powiatów, a także Rady Powiatów. O podejmowanych inicjatywach informujemy Państwa na bieżąco na łamach Dziennika Warto Wiedzieć.

Wt., 19 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska