Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Recepty dla osób 75+ i kobiet w ciąży

Recepty dla osób 75+ i kobiet w ciąży fotolia.pl

Od 31 grudnia 2020 r. pracownicy medyczni mogą realizować obowiązek weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty, na której przepisano wspomniane produkty.

Te informacje udostępniane są pracownikom medycznym (lekarzom Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a za zgodą pacjenta wyrażoną przez Internetowe Konto Pacjenta – również specjalistom) w celu weryfikacji, przed wystawieniem recept, jakie produkty są stosowane lub zalecane danemu pacjentowi, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia pacjentów.

Oznacza to możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla świadczeniobiorców, którzy ukończyli 75 rok życia i dla świadczeniobiorców w okresie ciąży, także przez pracowników w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego, na zasadach określonych w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Źródło: NFZ

Wt., 5 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek