Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przedłużono termin zapisów personelu medycznego na szczepienia przeciwko COVID-19

Przedłużono termin zapisów personelu medycznego na szczepienia przeciwko COVID-19 fotolia.pl

Szpitale węzłowe będą mogły zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zamierza poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 do 14 stycznia 2021 roku. Za listy zgłoszonych osób będzie odpowiedzialny pracodawca.

Do 14 stycznia wydłużony został termin zgłaszania osób do szczepień spośród priorytetowej grupy „zero”, do której należą: pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

W Polsce działa 509 tzw. szpitali węzłowych, w których odbywają się szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Pracownicy służby zdrowia, którzy chcieliby zgłosić się do szczepienia powinni:

  1. Zgłosić się do pracodawcy.
  2. Wypełnić oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
  3. Pracodawca wybierze szpital węzłowy i przekaże zbiorcze zestawienie chętnych do wybranego szpitala (szczepieniakadry.rcb.gov.pl).
  4. Szpital węzłowy ustali grafik szczepień i zaprosi osobę chętną, a także innych pracowników ze zgłoszonej instytucji.
  5. Stawić się na szczepienie, przejść kwalifikację, podpisać zgodę na szczepienie (e-skierowanie jest tylko elektroniczne w systemie P1).
  6. Zaszczepić się.
  7. Umówić się na podanie drugiej dawki w tym samym szpitalu węzłowym.

Z kolei obowiązek zgłoszenia pracowników do szczepień spoczywa na pracodawcy. Może to zrobić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: szczepieniakadry.rcb.gov.pl . Formularz online jest przeznaczony dla osób, które jeszcze nie zgłosiły swoich pracowników do szczepień.

Źródło: MZ 

Śr., 30 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska