Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile szpitale otrzymują za pozostawanie w gotowości do leczenia COVID-19?

Ile szpitale otrzymują za pozostawanie w gotowości do leczenia COVID-19? fotolia.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił przedstawić kwoty jakie otrzymują szpitale za pozostawanie w gotowości do leczenia pacjentów z Koronawirusem. Szpitale zostały podzielone na cztery kategorie.

Kategorie te przedstawiają się następująco:

  • I poziom: szpitale, w których utworzono tzw. łóżka buforowe, przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia Koronawirusem.
  • II poziom: szpitale, które zajmują się leczeniem COVID-19, czyli pacjentów z pozytywnym wynikiem testu. Obejmują opieką także pacjentów z podejrzeniem zakażenia Koronawirusem.
  • III poziom: szpitale, do których trafia pacjent z COVID-19, lecz głównym powodem jego hospitalizacji nie jest COVID-19.
  • IV poziom: to szpitale hybrydowe, które łączą w sobie zadania np. szpitala II i III poziomu. Koordynują opiekę nad pacjentami z COVID-19 w każdym województwie.

Szpitale I i II poziomu zabezpieczenia otrzymują opłatę za dobową gotowość do udzielania świadczeń medycznych, wyłącznie dla pacjentów podejrzanych i zakażonych Koronawirusem. Mowa o placówkach, które musiały przekształcić np. jeden oddział do opieki wyłącznie nad pacjentami podejrzewanymi i zakażonymi Koronawirusem.

Z kwoty rekompensaty wyłączone są koszty:

  • leków stosowanych w chemioterapii oraz leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego stosowanych w ramach programów lekowych;
  • środków finansowych przekazywanych na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń lekarzy;
  • świadczeń udzielanych przez pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych na podstawie Ogólnych Warunków Umów.

Opłata za gotowość jest rekompensatą za utracone wpływy, które szpital uzyskałby z umowy z NFZ, lecząc pacjentów na tym oddziale w normalnym trybie, w czasie poza covidowym. Średnia to ponad 717 zł/dobę za łóżko.

Szpitale I, II i IV poziomu zabezpieczenia covidowego za każde dodatkowe łóżko (niefinansowane wcześniej w ramach umowy z NFZ) otrzymują 100 zł/dobę za dostępności tego łóżka dla pacjentów podejrzewanych i zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto placówki II i IV poziomu zabezpieczenia covidowego dostają środki za dostępność do respiratora dla pacjentów podejrzewanych i zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Opłata wynosi 200 zł/dobę dostępności do każdego dodatkowego respiratora, który nie jest ujęty w dotychczasowej umowie szpitala z Funduszem.

Szpitale III poziomu zabezpieczenia covidowego otrzymują opłatę za gotowość do udzielania świadczeń medycznych pacjentów z COVID-19. Opłata wynosi 40 zł/dobę za każde łóżko, zarejestrowane w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Źródło: NFZ 

Czw., 19 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek