Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stawka za dobowy pobyt pacjenta w izolatorium

Stawka za dobowy pobyt pacjenta w izolatorium fotolia.pl

Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19, którzy nie wymagają już leczenia szpitalnego, powinni być kierowani do izolatoriów.

Wg NFZ izolatoria powstały już pod koniec marca 2020 roku, ale planuje się, że w izolatoria będą przekształcane również niektóre sanatoria i szpitale uzdrowiskowe z wykwalifikowaną kadrą medyczną.

NFZ przypomina także, że opieką w izolatorium objęte są osoby:

  1. Z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz (lekarz szpitala albo lekarz zakładu leczniczego albo lekarz POZ/felczer) lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium, do momentu wypisu z izolatorium lub przeniesienia na oddział szpitalny, w przypadku pogorszenia się ich stanu zdrowia.
    Wśród nich są m.in. osoby: bezobjawowe lub skąpoobjawowe które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać w miejscu zamieszkania które z innych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania.
  2. Hospitalizowane z powodu COVID-19, które ze względu na poprawę stanu zdrowia, nie wymagają już leczenia w warunkach szpitalnych.

Obiekty, które będą funkcjonowały jako izolatoria wskazują wojewodowie (obecnie w Polsce działa 35 izolatoriów).

Od strony finansowej ich działalność zabezpiecza Narodowy Fundusz Zdrowia (Zarządzenie Prezesa NFZ Nr 166/2020/DSOZ). Za dobę pobytu pacjenta w izolatorium Fundusz płaci 180 zł (izolatoria zlokalizowane w hotelach, hostelach, bursach, z którymi umowę mają podpisane szpitale, tzw. izolatoria przyszpitalne) lub 220 zł (izolatoria zlokalizowane w szpitalach, sanatoriach lub szpitalach uzdrowiskowych). 

Źródło: NFZ

Śr., 28 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka