Minister Zdrowia postanowił wprowadzić kontrowersyjną zmianę dotyczącą świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Dotyczy ona obowiązku zapewnienia stacjonującej w szpitalu karetki transportowej.
Obowiązujący obecnie świadczeniodawców udzielających świadczeń gwarantowanych w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej, z wyłączeniem świadczeń realizowanych w szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć oraz wyjazdowym zespole sanitarnym typu „N” wymóg zapewnienia co najmniej dostępu do środka transportu sanitarnego ma zostać zastąpiony wymogiem zapewnienia takiego środka stacjonującego w lokalizacji, w której są udzielane świadczenia gwarantowane. Analogiczna zmiana dotyczy transportu wymaganego w przypadku braku w strukturze organizacyjnej szpitala oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Resort dowodzi, że ma to na celu „skrócenie czasu oczekiwania pacjenta na niezbędne świadczenia wynikające z oczekiwania na dojazd środka transportu sanitarnego, a w konsekwencji zwiększenie bezpieczeństwa i jakości udzielanych świadczeń”. Fakt, że będzie się to wiązało z bardzo znaczącymi kosztami, a większość czasu karetka będzie stała bezczynnie pozostaje poza obszarem zainteresowania projektodawców.
Druga zmiana objęta przedmiotowym rozporządzeniem nie budzi zastrzeżeń, a dotyczy organizacji udzielania świadczeń w zakresu pediatrii. Projekt rozporządzenia dopuszcza bowiem aby zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej we wszystkie dni tygodnia mogło nastąpić również poprzez konsultację realizowaną w ramach świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o ile świadczenia te realizowane są w miejscu udzielania świadczeń przez ten sam podmiot leczniczy.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego jest rozpatrywane przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w trybie obiegowym.