Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej z podpisem prezydenta

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej z podpisem prezydenta fotolia.pl

Wypracowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo osób doznających przemocy domowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę o przeciwdziałaniu przemocy domowej.  

Nowa regulacja rozszerza krąg osób, które obejmą nowe przepisy m.in. o byłego małżonka, niezależnie od faktu zamieszkiwania z osobą stosującą przemoc.

Nowe formy przemocy

Ustawa wprowadza dwie kolejne formy przemocy, obok przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Chodzi o przemoc ekonomiczną i cyfrową.

Zerwanie ze stygmatyzacją rodziny?

Kolejna zmiana polega na zastąpieniu w nazwie ustawy „przeciwdziałania przemocy w rodzinie” „przeciwdziałaniem przemocy domowej”. A wszystko po to, by zerwać ze stygmatyzacją rodziny i nie wskazywać, że tylko tam dochodzi do aktów przemocy.

Dzieci-świadkowie

Uregulowane zostały kwestie dotyczące dzieci będących świadkami przemocy domowej, które będą traktowane jako osoby doznające tej formy agresji.

Grupy diagnostyczno-pomocowe

W gminach będą powstawały grupy diagnostyczno-pomocowe, składające się z pracownika socjalnego i policjanta, którzy będą pracować odpowiednio z osobą doznającą przemocy domowej i z osobą tę przemoc stosującą.

Zmiany w „Niebieskiej Karcie”

Nowe przepisy modyfikują procedurę "Niebieskiej Karty". Do jej wszczęcia oraz realizacji będą uprawnione osoby wchodzące w skład grupy diagnostyczno-pomocowej.

Odebranie broni

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej wprowadza też regulacje, które przewidują odebranie broni palnej osobom stosującym przemoc domową.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Czw., 23 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka