Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mieszkania chronione z dofinansowaniem

Mieszkania chronione z dofinansowaniem fotolia.pl

12,9 mln zł – to łączne dofinansowanie z programu „Za życiem”, które trafi w tym roku do 31 samorządów w całej Polsce z przeznaczeniem na nowe mieszkania chronione. Pozwoli to na oddanie do użytku 61 mieszkań chronionych, w których miejsce znajdą 153 osoby.

Prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach chronionych jest zadaniem własnym o charakterze obowiązkowym gminy oraz powiatu.

Samorządy mogą jednak liczyć na dofinansowanie ze środków budżetu państwa. W ramach programu „Za życiem”, realizowanego od 2017 r., dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji całego przedsięwzięcia.

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie z programu „Za życiem” może być przeznaczone na przebudowę, remont lub zakup wyposażenia w lokalach należących już do jednostek samorządu terytorialnego. Ze środków można też sfinansować budowę budynku albo zakup lokalu.

Nowe mieszkania chronione umożliwią niezależne oraz samodzielne funkcjonowanie mieszkańców, odpowiednio do ich możliwości i potrzeb. Mają też przyczynić się do poprawy jakości życia tych osób w środowisku lokalnym.

Rozwój takiej formy usług służy procesowi odchodzenia od organizowania usług świadczonych wobec osób niesamodzielnych w dużych instytucjach, np. domach pomocy społecznej, na rzecz form kameralnych, rodzinnych i środowiskowych.

Bilans 5. lat

W latach 2017-2021 w ramach programu „Za życiem” powstało 189 mieszkań chronionych dla 657 osób z niepełnosprawnościami. W roku 2022 władze centralne przeznaczyły środki na utworzenie 48 mieszkań chronionych z 147 miejscami pobytu.

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje 1475 mieszkań chronionych dla 4,5 tys. osób. W 2017 roku działało 677 mieszkań z 2863 miejscami.

Pt., 3 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka