Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Laureaci nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach”

Laureaci nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach” fotolia.pl

Na PGE Narodowym 7 listopada br. odbyło się uroczyste wręczenie nagród podczas gali kończącej II Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w kategorii wsparcie społeczne w walce z pandemią COVID-19 oraz w kategorii wsparcie społeczne związane z wojną w Ukrainie otrzymały organizacje pozarządowe, firmy oraz spółki państwowe. Przyznane zostały również nagrody specjalne.

Do konkursu zgłosiło się ponad 60 firm, spółek państwowych i organizacji pozarządowych. Laureatów konkursu wyłonili internauci w głosowaniu na portalach internetowych.

Konkurs zorganizowany został przez Fundację Czyste Powietrze i Fundację Pozytywnych Idei.

LAUREACI W  KATEGORII POMOC W PANDEMII COVID-19 – ORGANIZACJE POZARZĄDOWE:

 • FUNDACJA POMAGAMY NIE ZIEWAMY ZA PROJEKT: „POSIŁEK DLA SENIORA”
  W marcu 2020 roku w odpowiedzi na szalejącą epidemię COVID zaproponowali lokalnym restauratorom, by zorganizować akcję "Posiłek dla Seniora". W czasie jej trwania rozwieźli do domów gdańskich seniorów kilka tysięcy obiadów.
 • FUNDACJA ,,MOJE PODL@SIE. NOWOCZESNE, KREATYWNE, TWÓRCZE” ZA PROJEKT: "PROJEKT PT. „PODL@SIE W SIECI”
  Projekt pt. „Podl@sie w sieci” realizowany był przez czternaście miesięcy w województwie podlaskim, na terenie powiatu grajewskiego. Celem zadania było zwiększenie wiedzy i kompetencji organizacyjnych, grup nieformalnych i wolontariuszy odnośnie walki z obecnością skutków COVID-19 oraz przedstawicieli organizacji z powiatu grajewskiego, na temat przeniesienia swojej działalności do internetu i skutecznego rozwoju organizacyjnego poprzez udział 60 osób w szkoleniach projektowych.
 • STOWARZYSZENIE "PRZYJACIÓŁ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I POTRZEBUJĄCYCH WSPARCIA WTZ LALKOWY" ZA: WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I ICH RODZIN
  Za pomoc osobom niepełnosprawnym i ich bliskim w czasie pandemii. Pomoc polegała na zagospodarowaniu ich czasu wolnego, kiedy to nie mogli korzystać z placówek opiekuńczych. Stowarzyszenie zajęło się również zapewnieniem potrzebnego wsparcia przez zorganizowanie rozmów z psychologami.

LAUREACI W  KATEGORII POMOC W PANDEMII COVID-19 – FIRMA:

 • SZPITAL POWIATOWY W BARTOSZYCACH ZA EDUKACJĘ, PRZEKAZANIE ŚRODKÓW HIGIENY ORAZ POMOC STRAŻY POŻARNEJ
  Szpital przekazał środki ochrony osobistej oraz środki dezynfekcyjne innym instytucjom, jak Domy Pomocy Społecznej i jednostki straży pożarnej. Udzielał również pomocy straży pożarnej w dezynfekowaniu sprzętu i wozów strażackich. Pracownicy szpitala prowadzili edukację w zakresie walki z pandemią COVID-19 w lokalnych mediach, a także organizowali wyjazdowe punkty szczepień na festynach i imprezach organizowanych przez różne inne instytucje.
 • LUX MED Sp. z o.o. ZA: SZEROKĄ I RÓŻNORODNĄ POMOC MEDYCZNĄ
  Grupa LUX MED od początku pandemii wspiera system ochrony zdrowia w walce z COVID-19. Szpital św. Elżbiety został przemianowany na szpital COVidowy. W tej placówce na początku pandemii udostępniono 50 łóżek zachowawczych i 11 stanowisk OIOM. 8 na 10 interwencji zespołów ratownictwa medycznego związanych było z wyjazdami do pacjentów z COVID-19 lub z podejrzeniem zarażenia. Grupa LUX MED uczestniczy też w Narodowym Programie Szczepień, udostępniając ponad 50 swoich centrów medycznych w całej Polsce. Dotychczas zrealizowanych zostało w nich ponad 50 000 szczepień. W ramach Pakietu Pomoc Grupa oferowała też bezpłatną opiekę zdrowotną dla osób, które korzystały z pakietów korporacyjnych, wraz z rodzinami, a w wyniku pandemii straciły pracę.
 • H&M HENNES & MAURITZ LOGISTICS Z O.O. ZA: WSPARCIE MEDYCZNE I PSYCHOLOGICZNE ORAZ USŁUGI CONCIERGE DLA OSÓB W TRAKCIE IZOLACJI
  Podczas epidemii COVID H&M Logistics, spółka zapewniająca obsługę logistyczną dla rynku detalicznego oraz e-commerce w Polsce, oprócz standardowych akcji pomocowych, wprowadziła bezterminowy program bezpłatnych abonamentów medycznych dla wszystkich pracowników, uruchomiła i zarządzała infolinią w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim, która oferowała ponad 500 pracownikom nie tylko wsparcie psychologiczne i konsultacje medyczne, ale również nieodpłatne i nielimitowane usługi concierge dla zakażonych oraz objętych kwarantanną w zakresie pomocy domowej, opieki nad zwierzętami, osobami starszymi, dostawy masek i środków dezynfekcji do domu. W trakcie epidemii spółka utrzymała dotychczasowe zatrudnienie, zapewniała płatne dodatkowe urlopy dla osób podejrzanych o kontakt z zakażonym lub objętym kwarantanną.

LAUREACI W KATEGORII POMOC W PANDEMII COVID-19 – SPÓŁKI PAŃSTWOWE:

 • POLSKI FUNDUSZ ROZWOJU S.A. ZA: SKUTECZNĄ DYSTRYBUCJĘ WSPARCIA FINANSOWEGO DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
  Rada Ministrów  powierzyła PFR realizację programów udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego. PFR utworzył system działań pomocowych o łącznej wartości 100 mld zł.
 • BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. ZA: PRZEKAZANIE NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM NIEZBĘDNYCH ŚRODKÓW HIGIENY
  Bank przekazał hospicjom, zakładom opiekuńczo-leczniczym i oddziałom szpitalnym w całym kraju środki ochrony osobistej służące walce z pandemią COVID-19. Wartość pomocy to 150 tys. zł. brutto.
 • PKO BANK POLSKI ZA: OGÓLNOPOLSKĄ I SKIEROWANĄ LOKALNIE POMOC
  PKO Bank Polski zadbał m.in. o bezpieczeństwo 25 tys. pracowników. Następnie przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe placówkom medycznym i socjalnym. W 2020 roku bank przekazał ok. 23,6 mln zł na walkę z COV ID-19 m.in. dla szpitali i służb sanitarnych. Bankowi specjaliści wspierali m.in. pracę infolinii GIS.

LAUREACI W  KATEGORII WSPARCIE DLA UKRAINY – ORGANIZACJE POZARZĄDOWE:

 • FUNDACJA OUR FUTURE FOUNDATION ZA: DZIAŁANIA EDUKACYJNE I TWORZENIE LOKALNYCH AKCJI POMOCOWYCH
  W Programie Mentori wyróżnili 3 licealistów z Ukrainy. Zapewnili im m.in. pomoc mentorów (zagranicznych studentów) w: nauce języków, zakupie materiałów dydaktycznych, rozwijaniu zainteresowań, zaaklimatyzowaniu się oraz procesie aplikacji na uczelnie w Polsce i za granicą. Zorganizowali 2 eventy, na których ponad 100 nastolatków z Ukrainy mogło posłuchać o rozwoju zawodowym, zawiązać nowe znajomości i poznać reprezentantów firm.
 • FUNDACJA LOTTO IM. HALINY KONOPACKIEJ ZA:ORGANIZACJĘ OPIEKI DLA DZIECI UCHODŹCÓW
  Przekazano m.in. darowizny pieniężne 3 organizacjom pozarządowym (Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Fundacja Global Compact Poland) organizującym pomoc humanitarną w Ukrainie oraz wśród uchodźców przebywających na terenie Polski.
 • FUNDACJA BNP PARIBAS ZA PRZEKAZANIE PONAD DWÓCH MILIONÓW ZŁOTYCH NA WSPARCIE UCHODŹCÓW
  Fundacja BNP Paribas przekazała m.in. ok. 2 mln zł na rzecz Fundacji Ocalenie i Polskiego Forum Migracyjnego oraz powołała fundusz solidarnościowy dla uchodźców z Ukrainy, gdzie zebrano 500 tys. zł. Grupa BNP Paribas podwoiła tę kwotę i 1 mln zł przekazano organizacjom wspierającym osoby uciekające przed wojną.

LAUREACI W  KATEGORII WSPARCIE DLA UKRAINY – FIRMA:

 • LIDL ZA PONAD 700 TON ARTYKUŁÓW ŻYWNOŚCIOWYCH I KOSMETYCZNYCH
  LIDL przekazał darowizny rzeczowe i finansowe na rzecz rodzin, kobiet i dzieci doświadczających kryzysu uchodźczego skierowane do organizacji pomocowych takich jak Caritas Ukraina, Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna. Łącznie Grupa Schwarz, do której należy m.in. Lidl Polska, przeznaczyła na pomoc obywatelom Ukrainy ponad 47 mln zł.
 • MC DONALD'S POLSKA ZA 46 TYSIĘCY PACZEK ŻYWNOŚCIOWYCH
  "McDonald’s Polska przekazał 2,37 miliona złotych Fundacji Ronalda McDonalda w Ukrainie. Ze sprzedaży przekazaliśmy fundusze do Fundacji Ronalda McDonalda w Ukrainie. Środki zostały przeznaczone na pomoc humanitarną, głównie na zakup żywności trwałej. W czasie działania Fundacji udało się stworzyć około 46 tysięcy paczek dla mieszkańców Ukrainy. Ze wsparcia skorzystało dotychczas prawie 440 osób.
 • PWC POLSKA ZA BILSKO 2 I PÓŁ TYSIĄCA GODZIN PRACY WOLONTARYJNEJ
  PwC Polska bezpośrednio zaangażowało się w pomoc pracownikom PwC Ukraina i ich rodzinom powołując specjalny zespół, który pomagał potrzebującym w ewakuacji i zakwaterowaniu. Łącznie 222 wolontariuszy PwC poświęciło na działania wewnętrzne i zewnętrzne aż 2 431 godzin m.in. na transport spod granicy i zakwaterowanie.

LAUREACI W  KATEGORII WSPARCIE DLA UKRAINY – SPÓŁKA PAŃSTWOWA:

 • TAURON POLSKA ENERGIA ZA: POMOC W ODBUDOWIE INFRASTRUKTURY ENERGETYCZNEJ UKRAINY
  Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Grupa TAURON prowadzi szeroko zakrojone działania wspierające uchodźców wojennych. Przygotowała między innymi specjalne kanały obsługowe w języku ukraińskim, m.in. dedykowaną, uproszczoną stronę internetową, pozwalającą na załatwienie spraw. W działania pomocowe zaangażowała się także Fundacja TAURON. Środki przekazywane są organizacjom udzielającym wsparcia w Ukrainie. Pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła już 1 mln zł.
 • PKN ORLEN SA ZA: ORGANIZACJĘ FILMÓW DLA DZIECI Z UKRAINY
  Spółka udostępniła hotel „Petrochemia” w Płocku i obiekt Hotel Dębowa Góra w celu zorganizowania pobytu dla matek z dziećmi i seniorów – uchodźców z Ukrainy, zorganizowała w obiektach posiłki i opiekę psychologa. Inne działania to: Organizacja punktów przystankowych dla uciekinierów w 4 miejscach na granicy polsko-ukraińskiej oraz świetlic dla dzieci w punktach recepcyjnych największych hal dla uchodźców.
 • BGK ZA SZEROKIE ZAANGAŻOWANIE WOLONTARIUSZY
  Byli na Torwarze 35 dni przez 24/h. Działali na 4 zmiany, każda po 6 h i na każdej 4 wolontariuszy. Łącznie pomogli ponad 5000 osób. BGK uruchomił również zbiórkę na rzecz Narodowego Banku Ukrainy. Bank przekazał darowiznę 30 mln zł dla Ukrainy.

NAGRODA SPECJALNA:

 • POLSKA AKADEMIA FILMOWA ZA: PROGRAM HELP UA
  Program Niezależnej Fundacji Filmowej i "HelpUA to akcja pomocy wybitnym ukraińskim filmowcom, którzy pokazywali swoje filmy na najważniejszych festiwalach świata, a teraz postanowili bronić swojego kraju: albo kierując swoje kamery na tragedie wojny i zbrodnie wojenne, albo chwytając za bron. Pierwszy transport pomocy został wysłany do Ukrainy już 27 lutego a akcja wciąż jest kontynuowana.
 • FUNDACJA ŚWIĘTOKRZYSKICH KOPALNI SUROWCÓW MINERALNYCH „KAGANEK” ZA: DOSTARCZENIE POMOCY RZECZOWEJ WARTOŚCI PONAD 1 MLN 300 TYS ZŁ
  Fundacja KAGANEK realizuje Program Solidarni w ramach którego zorganizowała 15 własnych transportów pomocy humanitarnej dostarczonych bezpośrednio do Lwowa własnym transportem. Paczki zostały wysłane w obszary Ukrainy najbardziej dotknięte zniszczeniami wojennymi m.in. na Zaporoże, Krzywego Rogu czy Irpienia. Wartość przekazanej pomocy to ponad 1 300 000 zł w tym 700 tys. to środki własne Fundacji i 600 tys. darowizn od firm, które włączyły się do Programu.

NAGRODA SPECJALNA:

 • WP LAW KANCELARIA PRAWNA WOŹNICCY&PATNERS ZA: POMOC PRAWNĄ DLA UCHODŹCÓW
  Kancelaria zadeklamowała pomoc prawną dla obywateli Ukrainy oraz wszystkich osób dotkniętych konfliktem wojennym, w szczególności w zakresie: legalizacji pobytu i zatrudnienia w Polsce;  udzielania porad prawnych w sprawach administracyjnych oraz cywilnych.
 • LASY PAŃSTWOWE ZA AKCJĘ „PLECAK DLA UKRAINY”
  Lasy Państwowe wsparły na miejscu działania na granicy polsko-ukraińskiej, tworząc punkty pomocowe na przejściach granicznych. Zaoferowały również samochody i bezzałogowe statki powietrzne. Kolejnym działaniem była organizacja akcji „Plecak dla Ukrainy”.  Lasy Państwowe przekazały na potrzeby Ukrainy 1300 zestawów taktycznych.

NAGRODA SPECJALNA:

 • KAMIL WYSZKOWSKI Reprezentant Krajowy, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland ZA: POMOC W EWAKUACJI UKRAIŃSKICH DZIECI Z DOMÓW DZIECKA
  UN Global Compact Network Poland mobilizuje biznes do udzielania przede wszystkim długoterminowej pomocy, ale reaguje też w bieżących sytuacjach kryzysowych, wspierając się pomocą ze strony szerokiego grona interesariuszy. Dzieci, które przybyły do Polski, zostały przetransportowane do Hotelu Ossa, który pełnił funkcję ośrodka tymczasowego na następnych kilka miesięcy. UN Global Compact Network Poland wsparł Fundację Happy Kids w organizacji transportu 770 dzieci wraz z opiekunami z domów dziecka z Charkowa i Odessy (łącznie 831 osób).
 • FUNDACJA POLSAT ZA: STWORZENIE NAJWIĘKSZEGO DOMU DZIECKA W EUROPIE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
  Fundacja wsparła Sanatorium Rehabilitacyjne w Krasnoborze, gdzie przebywa grupa niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy. Zakupiła również  300 szt. aparatów – KTG, z których korzystają kobiety w ciąży przebywające w Ukrainie. Przekazała także sprzęt do leczenia ran dla Obwodowego Szpitala w Zaporożu. Spółki z Grupy Polsat Plus na start przekazały 5 milionów złotych w ramach inicjatywy „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy”. Fundacja pomaga m.in. dzieciom z domów dziecka z Kijowa, Charkowa, Odessy, które w pierwszych dniach wojny przyjechały do Polski i znalazły bezpieczne schronienie. I tak powstał największy dom dziecka w Europie. Obecnie w Ossie przebywa ponad 1500 uchodźców, w tym prawie tysiąc dzieci.

KAPITUŁA KONKURSU:

 • Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Prezes Zarządu i Fundator w Warsaw New Technology Foundation
 • Szymon Dziubicki, Członek Zarządu ds. rozwoju, Dyrektor Generalny,  Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej
 • Joanna Molik, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i ESG w Microsoft Polska
 • Wojciech Surmacz, Prezes Polskiej Agencji Prasowej
 • Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze
 • dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej

Źródło: IP

Czw., 10 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska