Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trwa nabór uniwersytetów trzeciego wieku do projektu edukacyjnego „UTW dla społeczności”

Trwa nabór uniwersytetów trzeciego wieku do projektu edukacyjnego „UTW dla społeczności” fotolia.pl

Już po raz dziesiąty Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane prowadzeniem działań na rzecz  społeczności lokalnych. To nie tylko możliwość rozwoju i nawiązania wzmacniających relacji między UTW, ale również szansa na pozyskanie mikrograntów.

Nabór zgłoszeń do projektu trwa do 15 listopada 2022 r.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku środowisko uniwersytetów trzeciego wieku to ponad 660 placówek oraz ponad 110 tys. słuchaczek i słuchaczy. Gdyby co drugi słuchacz poświecił przynajmniej dwa dni na działania społeczne to niewielkie zaangażowanie osób przełożyłoby się na 100 lat działań społecznych. To prawdziwa siła i ogromy potencjał.  Projekt „UTW dla społeczności” powstał w odpowiedzi na społeczną potrzebę wzmacniania uczestnictwa i sprawczości osób starszych oraz włączania seniorów w dialog i współpracę ze społecznością lokalną.

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 10 uniwersytetów z całej Polski., reprezentowanych przez 3-osobowe zespoły, chętnych do powołania w swoich strukturach lub wzmocnienia grup wolotariatu. Wsparcie dla UTW będzie obejmowało m.in.: zajęcia edukacyjne prowadzone przez doświadczonych trenerów, indywidualne konsultacje dla UTW biorących udział w projekcie, spotkania integracyjne i wymianę doświadczeń z aktywnymi słuchaczami UTW, mikrogrant w wysokości 2000 zł na przeprowadzenie krótkiego projektu społecznego.

- Uczestnictwo w projekcie to nie tylko doskonała okazja do poszerzenia spojrzenia na działania społeczne oraz poznania nowych narzędzi pracy ze społecznością, ale również możliwość nawiązania wzmacniających relacji. Grupy wolontariackie nawiązują partnerstwa w swoich środowiskach lokalnych oraz integrują się z przedstawicielami innych uniwersytetów, by móc wymieniać się doświadczeniami, konsultować swoje pomysły i wspierać się w realizacji, a nawet snuć wspólne plany na przyszłe inicjatywy – mówi Agnieszka Kocon, koordynatorka projektu „UTW dla społeczności”  z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już ponad 18 lat. – W ramach projektu przeszkoliliśmy ok. 270 osób z 90 uniwersytetów z całej Polski. Zorganizowaliśmy 30 zjazdów szkoleniowych i przeprowadziliśmy tysiące godzin zajęć edukacyjnych. Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów działań społecznych. Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala zainteresowania przekuć w coś, co pozytywnie zmienia najbliższe otoczenie i umożliwia budowanie wspólnoty rówieśniczej seniorów, która staje się coraz ważniejszym elementem sieci społecznej − mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  

Realizacja projektów daje uczestnikom ogromną satysfakcję i poczucie sprawczości. – Cieszy nas, że udało nam się włączyć do działań osoby zazwyczaj pozostające z boku, zwłaszcza dzieci i młodzież, bo to oni już wkrótce będą kształtować naszą przyszłość. Było dla nas ważne, aby zrozumieli, że mogą wpływać na otaczającą rzeczywistość i czuli potrzebę uczestnictwa w mądrym jej kształtowaniu − opowiada Urszula z UTW w Łodzi.

O korzyściach z udziału w projekcie mówi Arkadiusz z UTW w Goniądzu: – Realizując działania w naszej grupie wolontariatu nauczyliśmy się wiele od innych grup, m.in. współdziałania ludzi w różnym wieku, podziału zadań w grupie. Zawarliśmy nowe znajomości, dzięki którym w przyszłości zamierzamy zrealizować kolejne działania.  Danuta z UTW z Wąsosza tak podsumowuje projekt: – Nie boimy się podejmować nowych wyzwań, wiemy, że można liczyć na pomoc innych. Grażyna ze Staszowa dodaje: - Takie projekty działają na rozwój osobisty i na promocję wolontariatu. Udział bardzo poszerzył nam horyzonty. Zdobyliśmy wiedzę, jak z sukcesem angażować mieszkańców do aktywnego udziału w życiu publicznym.

Uczestnicy projektu mogą realizować swoje autorskie pomysły na działania lub skorzystać z wypróbowanych i opisanych pomysłów, realizowanych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. W ostatniej edycji projektu, wolontariusze i wolontariuszki z UTW „Carpe Diem Semper” m.in. propagowali ideę recyklingu poprzez warsztaty plastyczne w gminnych świetlicach, a zespół UTW w Kętach promował kulturę fizyczną w każdym wieku, łącząc pokolenia podczas turnieju gry w boule na nowo powstałym boulodromie. Z kolei uczestniczki z UTW w Łodzi przygotowały grę miejską z fotografią w tle oraz zorganizowały spacery śladami zasłużonych łodzianek, skupiając się na kilku pokoleniach mieszkańców. Wszystkie te działania były planowane przy wsparciu doświadczonych trenerów, koordynatorów i animatorów.

Realizacja tegorocznej edycji „UTW dla społeczności” jest zaplanowana w okresie od listopada 2022 roku do września 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń do projektu mija 15 listopada 2022 roku.

Udział we wszystkich planowanych działaniach jest BEZPŁATNY. 

Źródło: IP

Pt., 28 Prn. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska