Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd twierdzi, że przekazał pieniądze na dodatek węglowy

Rząd twierdzi, że przekazał pieniądze na dodatek węglowy fotolia.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat, w którym stwierdzono, że wreszcie zostały przekazane środki na wypłatę dodatku węglowego.

Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Według resortu pieniądze mają być przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich.

Przypomnijmy, że dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz złożenie wniosku do 30 listopada 2022 r.

Samorządowcy zwracali uwagę, że mimo wejścia w życie przepisów, nie mieli dotychczas środków na ich wypłatę. Powinno dziwić więc sformułowanie z komunikatu, że ,,Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy.". Zwłaszcza, że już po wejściu w życie ustawy o dodatku węglowym, Ministerstwo sugerowało, żeby wstrzymać się z rozpatrywaniem wniosków do czasu uszczegółowienia przepisów. 

Czw., 22 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński