Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Bez Barier" XXIII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny – Święta Góra 2022

„Bez Barier .

9 września br. przeszło 200 osób uczestniczyło w kolejnej edycji Festiwalu Artystycznego „Bez Barier”. Zmagania konkursowe były emocjonujące i stały na bardzo wysokim poziomie.

Dla organizatorów festiwalu, oprócz konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych - blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Festiwal ma też charakter festynu, gdyż taka luźna, niekrępująca atmosfera pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.

W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 188 artystów niepełnosprawnych, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski.

Natalia Bulińska (Chwałkowo), Agata Wróblewska (Kościan) oraz Bogdan Nowicki (Krobia) zostali zwycięzcami XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier" – Święta Góra 2022 w Piaskach k. Gostynia, odbywającego się pod patronatem Starosty Gostyńskiego. Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi.

Zmaganiom konkursowym, prezentacjom i towarzyszącym konkursom i zabawom, przyglądali się specjalni goście: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, Superior ks. Marek Dudek, kierownicy i dyrektorzy placówek pomocy społecznej oraz szefowie organizacji pozarządowych m.in. z Jarogniewic, Piasków Wlkp., Brzezia, Rawicza, Chumiętek, Chwałkowa, Mościszek, Pakówki, Gizałek, Wolsztyna, Kąkolewa, Krobi, Baszkowa, Krotoszyna, Krzywinia, Kościana, Zimnowody, Czermina, Gostynia.

Festiwal odbywał się w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia. Goście, artyści, opiekunowie i widzowie stworzyli wspólnie atmosferę radości i zabawy. Przybyłych powitała w imieniu organizatorów prowadząca przesłuchania konkursowe Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś oraz Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, który dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu i życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i wytrwałości w przełamywaniu barier. Podkreślił też wyjątkowość spotkania festiwalowego, które przełamuje też bariery samotności i pozwala na długo oczekiwane spotkania.

Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: przewodnicząca Daria Shiels oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Ewa Rogowicz i Natalia Hajnsz. Na placu przy scenie artyści, startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo”, wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. W tym konkursie prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak.

Wydarzeniem festiwalu był koncert duetu polsko-irlandzkiego DARIA & MATTHEW. To muzyczne wydarzenie, zachęciło pełnymi klimatu wykonaniami do refleksji o tym, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, czemu warto poświęcić życie…

Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wizażystka Klaudia Czabajska demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Długie kolejki ustawiały się do młodej wizażystki, ale też i po słodkie wypieki podarowane przez piekarnię z Siemowa. Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stal się okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.

Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik: - „Prezentacje i muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele wykonań i prac bez nagrodzenia” -  Wyniki konkursów XXIII Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” ogłosili Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez Przewodniczącego Rady Powiatu Gostyńskiego Alfreda Siamę i Starostę Gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz superiora ks. Marka Dudka.

Zamykając XXIII Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier”, Robert Marcinkowski podziękował wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Wyrażając swój podziw dla wykonań muzycznych i prac plastycznych, zaprezentowanych na festiwalu, podkreślił, że – „uczestnicy festiwalu udowodnili, że sztuka nie zna żadnych granic ani barier”.

XXIII edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „DZIECKO”, przy wsparciu finansowym ze strony Powiatu Gostyńskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizację festiwalu i towarzyszącego mu festynu wsparły: koło wolontariatu Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Antoni Kuś, Aleksander Dolczewski, Roman Kmieć i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach.

Wyniki

XXIII Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Muzyka bez barier"
Miejsca:

  1. Natalia Bulińska (Chwałkowo – Dom Pomocy Społecznej)
  2. Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy)
  3. Ewa Serbiak (Czermin – Środowiskowy Dom Samopomocy)

5 wyróżnień (ex aequo):Henryk Wajman, Remigiusz Jurecki i Andrzej Duszyński (Jarogniewice – Dom Pomocy Społecznej); Anna Zajler i Szymon Czapla  (Krzywiń – Środowiskowy Dom Samopomocy); Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy); Jan Stodolny (Gizałki – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

Nagroda Publiczności: Sylwia Ziółkowska (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)

XXIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier"

Kategoria „Prace wykonywane na żywo"

  1. Bogdan Nowicki (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)
  2. Julia Nowakowska (Brzezie – Zespół Szkół Specjalnych)
  3. Paweł Nowicki (Piaski – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

3 wyróżnienia (ex aequo): Paula Sperzyńska (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy); Anna Podlewska (Pakówka – Dom Pomocy Społecznej); Hanna Jarosław (Rawicz – Środowiskowy Dom Samopomocy)

Kategoria „Nadesłane prace gotowe"

  1. Agata Wróblewska (Kościan – Warsztaty Terapii Zajęciowej)
  2. Jolanta Dzwoniarek (Krotoszyn – Środowiskowy Dom Samopomocy)
  3. Tadeusz Połotniuk (Krobia – Środowiskowy Dom Samopomocy)

3 wyróżnienia (ex aequo): Michał Wądrzyk  (Gostyń – Środowiskowy Dom Samopomocy); Czesław Herba (Baszków – Dom Pomocy Społecznej); Alina Tórz (Krotoszyn – Warsztaty Terapii Zajęciowej)

W imprezie towarzyszącej festiwalowi – w konkursie strzeleckim najlepszym strzelcem okazał się Marek Heintce, kolejne miejsca wystrzelali Krystian Rogalski i Kamil Kaczmarek.

Rozlosowano też nagrody wśród uczestników festiwalu, biorących udział w głosowaniu na zdobywcę Nagrody Publiczności.

Źródło: ip

Pt., 16 Wrz. 2022 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska