Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Większe diety za podróże służbowe dla pracowników samorządowych

Większe diety za podróże służbowe dla pracowników samorządowych fotolia.pl

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zakłada zmianę rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Co zakłada projekt nowelizacji?

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, nowelizacja jest odpowiedzią na wystąpienia i postulaty pracowników oraz  organizacji związkowych.

W projekcie rozporządzenia podwyższono stawkę diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju o 8 zł tj. do 38 zł. Przy obliczeniu wysokości diety uwzględniono średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w latach 2013–2021, a także prognozowaną inflację na 2022 r.

W uzasadnieniu projektu można również przeczytać, że „przy nowej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (38 zł), 20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 7,60 zł (obecnie 6 zł), a ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety – 57 zł (obecnie 45 zł). Natomiast zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, tj. do 760 zł (obecnie 600 zł)”.

W rozporządzeniu zaproponowano, aby aby przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

Z tekstem rozporządzenia można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Czw., 12 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska