Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Adaptacja osób przybywających z Ukrainy przedłużona o 60 dni

Adaptacja osób przybywających z Ukrainy przedłużona o 60 dni fot.canva

2 miliony 885 tysięcy – tylu uchodźców z Ukrainy wjechało do Polski od początku wojny do 21 kwietnia br. Podczas konferencji prasowej na temat bieżącej sytuacji związanej z osobami przyjeżdżającymi na teren naszego kraju, wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker poinformował o przedłużeniu o 60 dni możliwości adaptacji osób przybywających z Ukrainy.

Według informacji przekazanej przez MSWiA, 95 procent zarejestrowanych uchodźców w bazie PESEL to kobiety i dzieci. 467 tysięcy osób zarejestrowanych to osoby dorosłe.

Początkowo uchwalony okres 60-dniowej adaptacji dla uchodźców niebawem dobiegnie końca, dlatego w Sejmie procedowany będzie projekt nowelizacji ustawy w tym zakresie. Pełnomocnik rządu poinformował, że osoby, które zamieszały w polskich domach lub miejscach zbiorowego zakwaterowania będą miały możliwość przedłużenia swojego pobytu o kolejne 60 dni. Jednocześnie nie ma planów dalszego przedłużenia adaptacji. Tylko w wyjątkowych sytuacjach np. w przypadku osób starszych lub matek z dziećmi będzie istniała możliwość indywidualnego przedłużenia terminu. Kolejne dwa miesiące mają pozwolić uchodźcom z Ukrainy na to, aby mogli oni znaleźć miejsce zamieszkania czy pracę. 

Paweł Szefernaker zapewnił, że przy współpracy ze stroną samorządową i przedstawicielami biznesu już wkrótce będą wypracowane dodatkowe rozwiązania dotyczące wsparcia dla obywateli z Ukrainy. 

Źródło: MSWiA

Wt., 26 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska