Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komu obecnie przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Komu obecnie przysługuje zasiłek opiekuńczy? fotolia.pl

Szkoła, przedszkole lub żłobek działa normalnie, ale w jednej z klas czy grup zawieszono zajęcia z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem? W takiej sytuacji rodzicom dzieci, które muszą zostać w domu, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Obecnie ubezpieczeni rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko w sytuacji, gdy jest ono chore, objęte izolacją domową lub kwarantanną. Zasiłek przysługuje również wtedy, gdy rodzic musi zaopiekować się dzieckiem zdrowym (w wieku poniżej 8 lat) w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego.

Ważna informacja dla rodziców jest taka, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną. Będzie przysługiwał także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu).

Interpretacja ta jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci, które nie mogą w związku z COVID-19 korzystać z opieki w placówkach.

Źródło: gov.pl

Śr., 1 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska