Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konieczne zmiany regulacji prawnych w celu zapewnienia pensjonariuszom DPS właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej

Konieczne zmiany regulacji prawnych w celu zapewnienia pensjonariuszom DPS właściwego poziomu opieki pielęgniarskiej fotolia.pl

5 października br. odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego, podczas którego przyjęto stanowisko w sprawie finansowania personelu pielęgniarskiego oraz zmian w systemie kształcenia pielęgniarek.

Jak czytamy w stanowisku: „do domów pomocy społecznej trafiają osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Osoby te, oprócz usług typowo bytowych i opiekuńczych, wymagają świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności takich jak: iniekcje, karmienie przez zgłębnik, podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, pomiar poziomu cukru, pielęgnacja odleżyn, zastosowanie przymusu bezpośredniego w nagłych przypadkach. Mimo iż domy pomocy społecznej nie są zakładami opieki leczniczej, muszą taką pomoc swoim mieszkańcom zapewnić. W tym celu niezbędne jest zatrudnianie odpowiedniej liczby personelu medycznego, w szczególności pielęgniarek. Niestety z uwagi na możliwości finansowe przedmiotowych placówek, wynagrodzenia proponowane przez samorządy powiatowe tej grupie zawodowej są znacznie niższe aniżeli wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnianych w placówkach służby zdrowia. Tym samym status pielęgniarek w domach pomocy społecznej jest zdecydowanie odmienny, aniżeli pracujących w podmiotach leczniczych. Praca w domach pomocy społecznej nie jest atrakcyjna finansowo, a domy mają trudności w pozyskaniu osób chętnych do pracy na stanowisku pielęgniarki.”

W przyjętym stanowisku podkreślono również, że: „trudna sytuacja w tym zakresie uległa dalszemu pogłębieniu w okresie epidemii COVID-19 w przypadku pielęgniarek zatrudnianych w placówkach leczniczych, które dodatkowo podejmowały zatrudnienie w domach pomocy społecznej, a z uwagi na zagrożenie zakażeniem musiały wybrać jedno miejsce zatrudnienia. Warunki płacowe powodowały, że ten wybór w oczywisty sposób padał na zatrudnienie w ochronie zdrowia. W efekcie spowodowało to dalszy odpływ pielęgniarek z domów pomocy społecznej i pogorszenie sytuacji ich mieszkańców.”

W związku z powyższym Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego wypracował następujące postulaty, mające służyć zapewnieniu właściwej opieki pielęgniarskiej mieszkańcom domów pomocy społecznej:

  • zapewnienie całodobowej opieki pielęgniarskiej pensjonariuszom domów pomocy społecznej finansowanej z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • przywrócenie kształcenia pielęgniarek na poziomie szkolnictwa średniego i policealnego,
  • dopuszczenie możliwości wykonywania tych obowiązków przez osoby wykonujące inne zawody medyczne, takie jak np. opiekun medyczny.
Pon., 11 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska