Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Emerytura bez podatku” jako zabezpieczenie finansowe seniorów

„Emerytura bez podatku” jako zabezpieczenie finansowe seniorów fotolia.pl

Zmiany zachodzące w strukturze demograficznej polskiego społeczeństwa sprawiają, że coraz bardziej istotne stają się pytania o jakość życia osób starszych w Polsce. Ta grupa wiekowa potrzebuje kompleksowych rozwiązań zapewniających odpowiednie wsparcie i opiekę.

Jak podaje Eurostat, w państwach Unii Europejskiej stale wzrasta odsetek osób starszych, a Polska nie jest tutaj wyjątkiem. W latach 2010-2020 nastąpił wzrost odsetka osób powyżej 65 roku życia o 4,6 punktu procentowego w Polsce. Seniorzy stanowili w 2020 r. 18,2 proc. społeczeństwa.

„Emerytura bez podatku” to element reformy podatkowej zapowiedzianej w Polskim Ładzie, której głównym założeniem jest kwestia bezpieczeństwa finansowego seniorów. Projekt ustawy znajduje się już w Sejmie. Dzięki zwolnieniu z podatku emerytów i rencistów otrzymujących świadczenie do 2500 zł brutto, szacuje się że aż 65 proc. seniorów w ogóle nie zapłaci podatku, a w ich kieszeniach co roku zostanie nawet o 2250 zł więcej.

Rozwiązanie ma być korzystne również dla osób otrzymujących wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Jak podkreśla minister Marlena Maląg na nowych przepisach zyska ponad 8 milionów emerytów i rencistów w Polsce. W połączeniu z już działającymi rozwiązaniami takimi jak waloryzacja świadczeń, 13. i 14. Emerytura (która zostanie wypłacona pod koniec br.) czy program „Mama 4+”, stanowi to realne finansowe wsparcie dla osób starszych.

Wprowadzenie w życie nowej ustawy podatkowej, której elementem jest "Emerytura bez podatku", zostało zaplanowane na 1 stycznia 2022 r.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Czw., 30 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła