Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Krakowie otwarto centrum zdrowia psychicznego dla dzieci

W Krakowie otwarto centrum zdrowia psychicznego dla dzieci fotolia.pl

W Krakowie oficjalnie otwarto Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Będą mogły z niego korzystać dzieci z południowych dzielnic Krakowa: Dębnik, Łagiewnik, Borku Fałęckiego i Swoszowic. Ważną częścią centrum będzie profilaktyka zdrowia psychicznego.

Szacuje się, że co piąty nastolatek doświadcza zaburzeń psychicznych lub behawioralnych, a ponad połowa zaburzeń psychicznych zaczyna się w okresie dojrzewania. Nowo otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego ma być odpowiedzią na te potrzeby.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w Krakowie to projekt, który powstał z dofinansowania z funduszy unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt o wartości 13,3 mln zł będzie realizowany przez Szpital Kliniczny im. dr J. Babińskiego-Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie w partnerstwie z Gminą Miejską Kraków i jednostkami jej podległymi: Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3.

Pierwsze, modelowe CZP powstało na warszawskich Bielanach. Takie same ośrodki zostaną też otwarte w Łodzi, Pabianicach, Zielonej Górze, Sosnowcu. Według zapowiedzi resortu funduszy, powstaną też kolejne placówki w Warszawie.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży oferuje kompleksowe wsparcie, zarówno medyczne, jak i społeczne. Pomoc w nim uzyskuje nie tylko dziecko, ale także jego rodzina oraz grupa rówieśnicza. Centrum nie działa wyłącznie stacjonarnie, w razie potrzeby angażowane są tak zwane zespoły mobilne, które zapewniają pomoc w miejscu zamieszkania.

Ważną częścią działalności centrów jest profilaktyka zdrowia psychicznego. W jej ramach prowadzone są warsztaty i szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli i specjalistów szkolnych, a także np. dla lekarzy rodzinnych, strażników miejskich czy policjantów.

Jak informuje ministerstwo funduszy, działania wspierające reformę psychiatrii i leczenia zaburzeń psychicznych, będą podejmowane również w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-27.

Źródło: MFiPR

Pt., 17 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska