Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Jak ustalić fakt opieki naprzemiennej?

Z wokandy. Jak ustalić fakt opieki naprzemiennej? fotolia.pl

Brzmienie art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci jest jasne i nie wymaga interpretacji, wobec jednoznacznego stwierdzenia, że wyłącznym wymogiem podzielenia świadczenia wychowawczego na obydwojga rodziców jest legitymowanie się orzeczeniem sądu cywilnego ustanawiającym opiekę naprzemienną.

Nie jest rolą organów administracji publicznej ani sądu administracyjnego ustalanie okoliczności związanych z pozostawaniem dziecka pod opieką naprzemienną.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Skarżący nie legitymował się prawomocnym orzeczeniem sądu powszechnego ustalającym opiekę naprzemienną obojga rozwiedzionych rodziców, a to z kolei determinuje rozstrzygnięcie organów administracji publicznej w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 20 lipca 2021 r., sygn. I OSK 395/21

Źródło: CBOSA 

Pt., 3 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek