Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wspólny turnus rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem w sanatorium – niemożliwy

Wspólny turnus rodziców z niepełnosprawnym dzieckiem w sanatorium – niemożliwy fotolia.pl

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zgłosiła się kobieta, której odmówiono zakwaterowania jej, jej małżonka i pełnoletniego niepełnosprawnego syna, w jednym pokoju w sanatorium. Pobyty matki i jej małżonka finansowany był ze środków publicznych, natomiast pobyt syna odbywał się na zasadach komercyjnych.

W tym wypadku mogło to doprowadzić do odstąpienia od uzyskania świadczenia sanatoryjnego. Z uwagi na fakt, że małżeństwo nie jest w stanie zapewnić opieki nad synem podczas swojego pobytu w sanatorium i jeżeli nie będzie on mógł odbyć turnusu wraz z nimi będą musieli sami zrezygnować z jego odbycia.

Turnus ma odbyć się końcem września br. Problem, z jakim zwróciła się matka sprowadza się do braku możliwości zakwaterowania jej i małżonka oraz ich pełnoletniego niepełnosprawnego syna w jednym pokoju. Pokoje 3-osobowe w placówce, w której ma się odbyć turnus zarezerwowane być mają wyłącznie dla pacjentów „NFZ-owskich”, a syn małżeństwa będzie pacjentem komercyjnym.

Powstał więc pewnego rodzaju problem „organizacyjny”, który w praktyce może doprowadzić do odstąpienia od uzyskania świadczenia sanatoryjnego. Rzecznik Praw Obywatelskich, wkrótce ma przygotować rekomendacje w tej sprawie, o czym będziemy informować.

Źródło: RPO 

Czw., 19 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek