Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto najczęściej składa wnioski uchodźcze w Polsce?

Kto najczęściej składa wnioski uchodźcze w Polsce? fotolia.pl

W pierwszej połowie 2021 r. w Polsce, wnioski uchodźcze złożyło 1,7 tys. cudzoziemców. Największą grupą osób starających się o udzielenie ochrony tego typu byli Białorusini.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o przyznanie ochrony międzynarodowej w I półroczu była o ok. 27 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Najwięcej wniosków uchodźczych złożyli obywatele:

  • Białorusi - 667 osób,
  • Rosji - 465 os.,
  • Afganistanu - 140 os.,
  • Ukrainy – 112 os.,
  • Turcji – 50 os.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków o przyznanie ochrony międzynarodowej w I półroczu była o ok. 27 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Najwięcej wniosków uchodźczych złożyli obywatele: Białorusi - 667 osób, Rosji - 465 os., Afganistanu - 140 os., Ukrainy – 112 os. oraz Turcji – 50 os.

W czasie trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, która udzielana jest w Polsce. Cudzoziemcy mogą otrzymać zakwaterowanie, wyżywienie, odzież czy opiekę zdrowotną, a także dostęp do zajęć edukacyjnych w tym naukę języka polskiego oraz kursy informacyjne.

Cudzoziemcy korzystający z pomocy socjalnej mogą utrzymać się samodzielnie bądź skorzystać z ośrodków dla cudzoziemców, w których przebywało w 2021 r. 700 osób.

W połowie roku z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 3,8 tys. osób - głównie obywatele: Rosji (39 proc.), Białorusi (26 proc.) i Ukrainy (13 proc.).

Czw., 22 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek