Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy konieczne jest korygowanie wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Czy konieczne jest korygowanie wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy? fotolia.pl

Od 19 kwietnia br. żłobki zostaną ponownie otwarte. Co wobec tego powinni zrobić rodzice, którzy złożyli już wniosek o wypłacenie dodatkowego świadczenia za okres do 25 kwietnia? Jak informuje resort rodziny i polityki społecznej, nie muszą oni składać korekty ani nowego wniosku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany tylko do 18 kwietnia.

W przypadku wniosków o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego - złożonych przez rodziców za okres do 25 kwietnia 2021 r. – w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia 2021 r. – wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

Gdyby jednak placówka (żłobek lub przedszkole) z nieprzewidzianych przyczyn zmuszone były zawiesić działalność po 19 kwietnia, rodzice będę musieli złożyć nowy wniosek o wypłatę zasiłku. Wówczas środki będą wypłacone za okres, w którym placówka była zamknięta. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – zasiłek ten przysługuje do 25 kwietnia 2021 r. Przepisy umożliwiają jednak jego wydłużenie.

W przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym (uczęszczającym do szkoły) lub osobą dorosłą niepełnosprawną, ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego  na podstawie wcześniej złożonych wniosków.

Źródło: MRPiPS

Pt., 16 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska