Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Coraz później przechodzimy na emeryturę

Coraz później przechodzimy na emeryturę fotolia.pl

Polacy coraz częściej odkładają decyzję o przejściu na emeryturę i tym samym pracują dłużej. W 2020 roku 62,4% osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, 24,7% w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, a 12,9% co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

W ostatnich trzech latach utrzymuje się pozytywny trend dotyczący przechodzenia Polaków na emeryturę. Dla porównania w 2017 r. aż 88,3% osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, natychmiast 7,7% w ciągu roku, a 4% co najmniej rok po nabyciu uprawnień. Zdaniem prezes ZUS Polacy coraz częściej dostrzegają korzyści z opóźnienia dezaktywizacji zawodowej.

Zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyczyn znacznej zmiany trendu w zachowaniach emerytalnych Polaków należy upatrywać w działaniach, powołanych w lipcu 2017 r. doradców emerytalnych, którzy pomagają klientom w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

Doradcy emerytalni w ZUS wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń. Tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy przygotowanego przez ZUS kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Doradcy pokazują również różne warianty, np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na wysokość emerytury.

Źródło: ZUS 

Pt., 16 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek