Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasiłek pielęgnacyjny trzeba podnieść

Zasiłek pielęgnacyjny trzeba podnieść fotolia.pl

215 złotych 84 grosze – tyle wynosi kwota zasiłku pielęgnacyjnego jaka przysługuje dzieciom z niepełnosprawnościami. Co może kupić za taką kwotę rodzic dziecka z niepełnosprawnością? – nie trzeba dysponować wielką wyobraźnią żeby wiedzieć, że niewiele.

Zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnemu dziecku i osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie w wieku powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli powstała ona do ukończenia 21. roku życia.

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że kwota ta jest rażąco niska i powinna co roku podlegać waloryzacji, tak samo jak ma to miejsce w przypadku zasiłku pielęgnacyjnego. Zdaniem Rzecznika aktualnie obowiązująca wysokość tego zasiłku nie sprosta oczekiwaniom rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia podejmują wysiłek zarówno materialny, jak i fizyczny związany z opieką i stałą rehabilitacją takiego dziecka.

Rzecznik podkreślił, że problem dotyczy wielu polskich rodzin, które zmagają się z ogromnym ciężarem wychowywania dziecka z niepełnosprawnością, wymagającego regularnych wizyt u lekarzy specjalistów, systematycznej rehabilitacji, zakupu specjalistycznego sprzętu, specjalistycznego żywienia, jak również środków higieny osobistej. Ceny tych dóbr i usług są wysokie, stąd ta nagląca potrzeba zwiększenia wysokości zasiłku pielęgnacyjnego do kwoty pozwalającej chociaż na częściową rekompensatę środków finansowych przeznaczanych przez rodziców na niezbędne potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami.

Źródło: RPD 

Pt., 2 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek