Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowy Plan Odbudowy: 380 mln euro na nowe miejsce w żłobkach

Krajowy Plan Odbudowy: 380 mln euro na nowe miejsce w żłobkach fotolia.pl

Ponad 380 mln euro zostanie przeznaczonych na stworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Środki na ten cel zostaną przekazane w ramach Krajowego Planu Odbudowy, czyli unijnego wsparcia finansowego dla krajów członkowskich w czasie COVID-19.

Pieniądze przekazane krajom w ramach wsparcia mają zostać przeznaczone na inwestycje związane z kluczowymi obszarami, takimi jak: zdrowie, gospodarka i przedsiębiorcy, energia i środowisko, cyfryzacja infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo, spójność terytorialna. Na inwestycje te przeznaczonych zostanie ok. 108 mld bezzwrotnych dotacji.

380 mln euro z funduszu zostanie przeznaczonych na stworzenie nowych miejsc w żłobkach. Dodatkowe 45 mln euro przeznaczone zostanie na rozwój ekonomii społecznej.

Dodatkowo powstać ma uniwersalny projekt architektoniczny dostosowany do liczby dzieci objętych opieką w danej instytucji (uwzględniający  potrzeby dzieci z niepełnosprawnością) oraz wykorzystujący technologie minimalizujące zużycie zasobów i energii, zwłaszcza energii ze źródeł nieodnawialnych, technologie i ekologiczne rozwiązania architektoniczne. Jego celem jest obniżenie kosztów inwestycji. Podmioty, które będą chciały utworzyć instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, będą miały dowolność przy korzystaniu z tego projektu.

Źródło: MRPiPS

Czw., 18 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska