Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Waloryzacja świadczeń przyjęta przez rząd

Waloryzacja świadczeń przyjęta przez rząd fotolia.pl

Od marca 2021 roku możemy spodziewać się wyższych emerytur i rent. Świadczenia zostaną zwiększone o co najmniej 50 zł. Wzrośnie też próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie waloryzacji świadczeń.

Od marca 2021 roku najniższe świadczenia będą wynosić 1250 zł. To podwyżka o 3,84 proc. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną natomiast do 937,50 zł.

W związku z faktem, że dopiero w lutym 2021 r. znany będzie przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent – mając na uwadze sytuację emerytów i rencistów – projekt ustawy przewiduje dodatkowe rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym 2021 r. wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. (który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł). W takim przypadku do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w projekcie ustawy.

Zmieni się też próg dochodowy dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Będzie wynosił 1750 zł. Z kolei kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych wzrośnie do 2450 zł.

Źródło: MRPiPS

Czw., 24 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska