Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Resort polityki społecznej zapowiada nowe wsparcie dla seniorów

Resort polityki społecznej zapowiada nowe wsparcie dla seniorów fotolia.pl

Na początku przyszłego roku ruszy nabór ofert do nowego rządowego programu „Aktywni+”. To wieloletni program skierowany do seniorów, w którym o dofinansowanie będą mogły się ubiegać m.in. organizacje pozarządowe.

Program „Aktywni+” ma zwiększyć udział seniorów w różnych dziedzinach życia społecznego. Chodzi głównie o rozwój kompetencji i zainteresowań, zachowanie aktywności i wykorzystanie szans na rozwój. Zgodnie z zapowiedziami minister Marleny Maląg program ma stać się ważnym narzędziem w realizacji polityki senioralnej podejmowanej przez rząd.

O dofinansowanie można będzie się starać w czterech priorytetowych obszarach:

  • Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie niesamodzielnych osób starszych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
  • Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienia samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  • Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
  • Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

Nabór ofert w programie ma rozpocząć się na początku 2021 roku.

Źródło: MRPiPS

Czw., 17 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska