Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacja nie na zadania zrealizowane przed zawarciem umowy

Dotacja nie na zadania zrealizowane przed zawarciem umowy fotolia.pl

Czy samorząd może przyznać organizacji pozarządowej dotacje w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na już zrealizowane zadania?

Odpowiedź: Nie można przekazać dotacji na realizacje zadań, które zostały wykonane przez dany podmiot przed zawarciem umowy, której przedmiotem jest zlecenie zadania. Dotacja może być przeznaczona tylko na finansowanie lub dofinansowanie zadań, które zostały zlecone. Przed zawarciem umowy nie możemy mówić o zleceniu. W orzecznictwie dopuszcza się jednak przekazanie dotacji na zadanie zrealizowane przez organizację pozarządową po zawarciu umowy, której koszty zostały pokryte przed otrzymaniem dotacji.

W wyroku NSA z 14 listopada 2016 r. II GSK 954/15 wskazano, że każda dotacja ma służyć finansowaniu lub dofinansowaniu realizacji zadań publicznych, a więc zadanie które istnieje w dacie przyznania prawa do jego finansowania lub jego dofinansowania. Tym samym dopiero po przyznaniu prawa do dotacji można mówić o realizacji zadania publicznego. Dotacja to wydatek redystrybucyjny, na coś przyszłego, a wyraźne odstępstwa jeśli je dopuścić muszą wynikać z przepisów ustawy. Dalej Sąd wskazał, że w praktyce finansowej zawierane są umowy o dotacje celowe, w ramach których przyznana dotacja nie jest wypłacana beneficjentowi niezwłocznie po zawarciu umowy celem pokrycia z niej przyszłych wydatków, ale beneficjent finansuje zadanie ze środków własnych, po czym otrzymuje gwarantowane umową środki dotacji refinansującej uprzednio dokonane płatności. Takie refinansowanie otrzymywane jest jednak na zadanie publiczne (cel), którego realizacja dokonywała się w warunkach posiadania już przez wykonawcę prawa do otrzymania (wypłaty) dotacji.

Wyrok dostępny jest tutaj.

Sob., 28 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel