Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zamknięte przedszkole i kwarantanna czy należy się zasiłek?

Zamknięte przedszkole i kwarantanna czy należy się zasiłek? fotolia.pl

U dziecka w przedszkolu lub żłobku wykryto Koronawirusa w związku z czym zamknięto placówkę. Czy w takiej sytuacji rodzicowi należy się zasiłek opiekuńczy?

Jeżeli chodzi o zasiłek opiekuńczy, to zgodnie z rozporządzeniem podstawą do jego wypłaty jest złożenie przez osobę ubezpieczoną wniosku o konieczność opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, którzy zostali poddani obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego.

Dotyczy to zasiłku opiekuńczego przysługującego ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  • innym chorym członkiem rodziny;
  • chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

Rozporządzenie Rady Ministrów wchodzi w życie od 3 listopada br. 

Źródło: MRPiPS 

Czw., 5 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek