Millward Brown na zlecenie firmy Promedica24 przeprowadziła badanie na temat opieki Polaków nad seniorami. Jak pokazują wyniki, prawie badanych (49 proc.) nie opiekuje się osobami starszymi.
Natomiast osobom starszym pomagają i poświęcają swój czas najczęściej osoby w wieku od 45 do 59 lat (68 proc.) oraz od 35 do 44 lat (53 proc.). Seniorom częściej pomagają osoby ze średnim (60 proc.) i wyższym wykształceniem (57 proc.). Do pomocy najczęściej skłania nas wewnętrzna potrzeba pomagania (51 proc.) oraz konieczność, ze względu na relacje rodzinne (41 proc.).
Jak pomagamy seniorom? Głównie w codziennych sprawach. Polacy pomagają seniorom najczęściej w prowadzeniu gospodarstwa domowego (80 proc.), w załatwianiu spraw u lekarza, w urzędzie czy banku (76 proc.), dotrzymując towarzystwa (73proc.), udzielając osobom starszym porad (65 proc.) oraz pielęgnując w chorobie (64 proc.).
39 proc. Polaków samemu zajmuje się opieką seniorów, 31 proc. jest wspieranych przez rodzinę, a 26 proc. przez partnerkę lub partnera.
Pomimo tych pozytywnych danych osoby pomagające poświęcają seniorom bardzo mało czasu. Najczęściej jest to do 5 godzin tygodniowo (39 proc.), 27 proc. badanych poświęca na pomoc starszym od 5 do 10 godzin, a 9 proc. od 10 do 20 godzin. Tylko 19 proc. osób opiekujących się seniorami przeznacza na to ponad 20 godzin tygodniowo, czyli prawie 3 godziny dziennie.
Opiekujemy się głównie rodziną, bowiem 69 proc. seniorów, którzy otrzymują pomoc to rodzina. Pozostałe grupy są mniej liczne: 15proc. to sąsiedzi, a 7 proc. to przyjaciele lub znajomi osób pomagających. Seniorzy, którym udzielana jest pomoc najczęściej mieszkają w najbliższym otoczeniu osób, które się nimi zajmują (42 proc.), mieszka z osobami im pomagającymi 30 proc., a mieszka w znacznej odległości od nich 23 proc. wspieranych osób starszych.
Blisko 1/3 Polaków podkreśla, że pomoc osobie starszej wiąże się z ograniczeniami w życiu prywatnym. Najczęściej wskazywane problemy to brak czasu na urlop lub odpoczynek (24 proc.), spotkania towarzyskie (23 proc.), rozrywkę (22 proc.) oraz brak czasu dla najbliższej rodziny, partnera, dzieci (18 proc.). Rzadziej opieka nad seniorem wpływa negatywnie na nasz rozwój osobisty (9 proc.) i karierę (7 proc..)
Blisko 88 proc. badanych uważa, że opieka nad osobami starszymi należy do ich rodziny, 53 proc. twierdzi, że Państwo powinno wspierać seniorów, a 40 proc. uważa, że opieką nad seniorami powinny zająć się wyspecjalizowane firmy i osoby.
W przypadku pytania o to, jaki rodzaj opieki chcielibyśmy zapewnić seniorom w swojej rodzinie i sobie, gdy będziemy starsi najczęstszą odpowiedzią jest opieka ze strony rodziny (w obu przypadkach 62 proc.). Drugim wskazanym rodzajem opieki jest opiekun w miejscu zamieszkania (24 proc.).
Źródło: Promedica24