Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będą zmiany w szlabanach na państwowych autostradach? Jest projekt ustawy

Będą zmiany w szlabanach na państwowych autostradach? Jest projekt ustawy fotolia.pl

Projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw zakłada szereg zmian w kwestii szlabanów na autostradach. To między innymi jeden system poboru opłat na państwowych odcinkach dróg płatnych, który miałby zacząć obowiązywać w 2021 roku. Projekt ustawy wkrótce trafi do konsultacji społecznych.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

  • zakup biletu autostradowego;
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, zostanie jako opcja wprowadzona wcześniej - już w momencie uruchomienia nowego systemu, czyli od 1 kwartału 2021 r. W tym terminie zostanie też udostępniony wolny pas dla pojazdów ciężkich wnoszących opłatę elektroniczną.

Obowiązek wniesienia opłaty za przejazd autostradą będzie spoczywał na właścicielu, posiadaczu lub użytkowniku pojazdu. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli drogowej braku opłaty za przejazd, kierujący otrzyma mandat.

Zmiany zakładają też, że za opłaty odpowiedzialny będzie jeden system informatyczny, co pozwoli na zniesienie bramek na autostradach.

Źródło: MI

Pt., 13 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska