Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirusowe zmiany prawa a modyfikacje Prawa ochrony środowiska

Koronawirusowe zmiany prawa a modyfikacje Prawa ochrony środowiska fotolia.pl

W ustawie z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330, Sejm IX kadencji; druk senacki nr 101, Senat X kadencji) przewidziano zmiany w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska. Szczególnie interesujące z perspektywy samorządu powiatowego są te dotyczące zgłoszeń instalacji z art. 152 Prawa ochrony środowiska.

Jakie zmiany w art. 152?

W ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia zmiany dot. Prawa ochrony środowiska znajdują się w art. 30. I tak art. 30 pkt 3 przewiduje dwie modyfikacje treści art. 152 POŚ. Po pierwsze w art. 152 ust. 2 Prawa ochrony środowiska, regulującym elementy zgłoszenia instalacji w punkcie 9 usunięty zostanie obowiązek przedłożenia sprawozdań z wykonanych pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych wykonywanych każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie. Pozostając przy kwestiach związanych z pomiarami poziomów pól, ustawodawca przewidział też wyłączenie co do miejsc dokonywania pomiarów. Według nowego art. 122a ust. 1b Prawa ochrony środowiska w przypadku wprowadzenia na części albo całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu nadzwyczajnego, o którym mowa w art. 228 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. lub stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w art. 46 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pomiarów z art. 122a ust. 1 nie przeprowadza się w lokalach mieszkalnych oraz w lokalach użytkowych zlokalizowanych na terytorium objętym stanem nadzwyczajnym, stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii.

Wracając do art. 152 Prawa ochrony środowiska: ustawa z dnia 9 kwietnia 2020 roku dodaje do tego przepisu ust. 4c. Stanowi on o tym, że do rozpoczęcia eksploatacji instalacji lub urządzenia, o którym mowa w art. 122a ust. 1 POŚ (urządzenia emitującego pole elektromagnetyczne) zmienionego w sposób istotny lub będącego przenośnym wolnostojącym masztem antenowym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane można przystąpić bezpośrednio po doręczeniu zgłoszenia, co stanowi istotne novum. Ponadto przepis ten zawiera regulację mówiącą o tym, że w przypadku gdy organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia wniesie sprzeciw w drodze decyzji w zakresie, o którym mowa w ust. 4a (sprzeciw z uwagi na przekroczenie standardów lub niespełnienie wymagań ochrony środowiska), prowadzący tę instalację lub użytkownik tego urządzenia wstrzymuje jego eksploatację.

Dodajmy, że definicja wolnostojącego masztu antenowego (oryginalna pisownia w proponowanej zmianie w Prawie ochrony środowiska) znajduje się w art. 3 pkt 5a Prawa budowlanego, dodawanym do tego aktu w drodze ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia. Według tej definicji przez „przenośny wolno stojący maszt antenowy” (czyli w jednym akcie prawnym – ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia – mamy różny zapis tego samego pojęcia… – B.Z.) należy rozumieć wszelkie konstrukcje metalowe bądź kompozytowe, samodzielne bądź w połączeniu z przyczepą, rusztem, kontenerem technicznym, lub szafami telekomunikacyjnymi, posadowione na gruncie, wraz z odciągami, balastami i innymi elementami konstrukcji, instalacją radiokomunikacyjną i infrastrukturą zasilającą, przeznaczone do wielokrotnego montażu i demontażu bez utraty wartości technicznej.

Zmiany w zakresie informacji o instalacjach emitujących pole elektromagnetyczne

Ustawodawca traktuje przepis art. 152 ust. 4c jako nowy rodzaj sprzeciwu. Stąd też w art. 152b ust. 1 Prawa ochrony środowiska, który nakłada na organ ochrony środowiska obowiązek udostępniania na stronie podmiotowej urzędu go obsługującego informacji o instalacjach objętych obowiązkiem zgłoszenia zmienił punkt 3. Nowe brzmienie wygląda następująco: „sprzeciw, o którym mowa w art. 152 ust. 4 lub 4c” zamiast dziś obowiązującego „sprzeciw, o którym mowa w art. 152 ust. 4”.

Wejście w życie

Art. 30 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia, czyli przepis zawierający zmiany w Prawie ochrony środowiska wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czw., 16 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel