Dokonana przez ustawę z dnia 22 listopada 2013 roku o systemie powiadamiania ratunkowego nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wymusza zmiany w aktach wykonawczych dotyczących planowania działań PRM. Dotychczasowe przepisy tracą moc z końcem roku – w ostatniej chwili podejmowana jest próba wydania na czas nowych.
Zgodnie z wymogami narzuconymi przez ustawę o systemie powiadamiania ratunkowego wojewódzkie plany działania PRM mają zostać rozszerzone o:
1) informację o lokalizacji centrów powiadamiania ratunkowego;
2) lokalizację, teren działania i liczbę stanowisk dyspozytorów medycznych, którą określa się, przyjmując za kryterium, że jedno stanowisko przypada na każde 200 tys. mieszkańców, jednak nie mniej niż 2 stanowiska dyspozytorów medycznych w lokalizacji;
3) analizę liczby, natężenia i czasu obsługi zgłoszeń.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz kryteriów kalkulacji kosztów działalności zespołów ratownictwa medycznego został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.