Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Edukacja przedporodowa po nowemu

Edukacja przedporodowa po nowemu fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Projekt zakłada zmianę załącznika do ww. rozporządzenia polegającą na wykreśleniu w części IV „Edukacja przedporodowa” w ust. 4 pkt 8. W świetle powyższego przepisu jednym z elementów ramowego programu edukacji przedporodowej dotyczącego porodu jest informowanie o możliwości deponowania tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych.

Wprowadzana zmiana wynika z faktu, że obecnie deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych nie jest świadczeniem finansowanym ze środków publicznych. Należy zaznaczyć, że w części IV „Edukacja przedporodowa” w ust. 4 wymienione są wyłącznie podstawowe elementy ramowego programu edukacji przedporodowej dotyczącego porodu, nie jest to katalog zamknięty.

Projektowana zmiana nie wykluczy zatem możliwości informowania pacjentek również o tym aspekcie, nie będzie to jednak element podstawowy, a zatem najistotniejszy w tej części ramowego programu edukacji przedporodowej. Obecnie brzmienie przepisu może mylnie sugerować, że deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych jest jednym z ważniejszych elementów, mimo że nie stanowi ono świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych.

Intencją projektowanej zmiany jest priorytetowe uwzględnienie w ramowym programie edukacji przedporodowej wyłącznie tych elementów, które w obszarze zdrowia są finansowane ze środków publicznych.

Projekt ten należy ocenić, jednoznacznie negatywnie. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej, tak jak te ze szpiku, mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Mogą być wykorzystywane zarówno do przeszczepów autologicznych i allogenicznych (dla członków rodziny). Krew pępowinowa stanowi zatem lokatę – zabezpieczenie zdrowia dziecka i rodziny. Koszty jej pobrania i przechowywania są nieporównywanie niskie w porównaniu do korzyści jakie płyną z możliwości jej późniejszego wykorzystania. Zatem matki winny posiadać szeroką wiedzę w zakresie, jakie niesie dzisiejsza medycyna, nawet jeżeli są to świadczenia za które pacjent musi zapłacić samodzielnie.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Czw., 26 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek