Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

II edycja przewodnika UTK „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”

II edycja przewodnika UTK „Poznaj polskie koleje wąskotorowe” fotolia.pl

W Polsce czynnych jest 25 kolei wąskotorowych. Każda z nich jest unikatowa i kryje ciekawą historię. Oryginalny tabor kolejowy i piękne krajobrazy sprawiają, że podróż nimi jest niezapomnianą przygodą. Aby promować i wspierać te atrakcje turystyczne, Urząd Transportu Kolejowego wydał II edycję praktycznego, bezpłatnego przewodnika „Poznaj polskie koleje wąskotorowe”. Uzyskał on turystyczny znak jakości „Polska” nadawany przez Polską Organizację Turystyczną.

Od XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze koleje wąskotorowe, zaczęły odgrywać coraz większą rolę w poszczególnych miastach czy regionach. Pozwalały nie tylko na przewóz pasażerów, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju towarów. Łatwość budowania torowisk i możliwość zastosowania ciasnych łuków była zachętą dla wielu inwestorów. Koleje wąskotorowe sprawdziły się jako transport publiczny, a także w produkcji rolnej, górnictwie, leśnictwie czy hutnictwie. II wojna światowa, a także transformacja gospodarcza sprawiły, że wąski tor tracił na znaczeniu. Do dziś zachowały się tylko nieznaczne fragmenty dawniej bogatej sieci linii wąskotorowych.

Dzięki zaangażowaniu miłośników kolei, a także m.in. lokalnych władz czy Unii Europejskiej, wiele kolei wąskotorowych uratowano od całkowitej likwidacji. Dzięki temu w Polsce funkcjonuje dzisiaj 25 kolei wąskotorowych, które organizują regularne lub okazjonalne przejazdy cieszące się coraz większą popularnością. Wysiłek wkładany w odbudowę, utrzymanie i rozwój kolei wąskotorowych jest coraz bardziej dostrzegany przez turystów. Z danych UTK wynika, że w 2022 r. koleje wąskotorowe przewiozły niemal 881 tys. pasażerów, czyli podobną liczbę jak rok wcześniej.

Aby poprzez promocję wspierać utrzymanie i rozwój kolei wąskotorowych, Urząd Transportu Kolejowego wydał II edycję przewodnika „Poznaj polskie koleje wąskotorowe” z praktycznymi informacjami dla turystów.

Przewodnik UTK jest bezpłatny i wydawany w formie elektronicznej. I edycja publikacji pojawiła się w wakacje 2022 r. Premiera tegorocznej edycji przewodnika, który jest zbiorem praktycznych informacji o wszystkich funkcjonujących w Polsce kolejach wąskotorowych, ma miejsce wraz z rozpoczęciem wiosenno-letnich podróży po torze wąskotorowym.

W przewodniku UTK można znaleźć informacje ułatwiające zaplanowanie dojazdu i podróży pociągiem wąskotorowym. Każda kolej wąskotorowa jest opisana na 4 stronach, a informacje są pogrupowane w kategorie: dane kontaktowe, rozkład jazdy, informacje turystyczne (np. atrakcje towarzyszące przejazdowi), ceny biletów, a także informacje praktyczne (dojazd, parking, dostępne kanału sprzedaży). Atrakcyjności przewodnika dodają ciekawe zdjęcia, schematy tras oraz mapa Polski z lokalizacjami wszystkich 25 kolei wąskotorowych.

II edycja przewodnika została wzbogacona o krótki rys historyczny każdej kolei i ma odświeżony layout. Po raz drugi przewodnik uzyskał turystyczny znak jakości „Polska” nadawany przez Polską Organizację Turystyczną. Znak „Polska” jest wyróżnieniem markowego produktu turystycznego i turystycznym znakiem jakości. Dzięki temu informacja o 25 kolejach wąskotorowych w Polsce trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców w kraju, jak i za granicą.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie w formacie PDF na stronie www.utk.gov.pl.

Źródło: UTK


 
 

Śr., 10 Mj. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś