Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych fotolia.pl

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w wypadkach na drogach całego świata ginie około 1,3 miliona osób rocznie. W następstwie tych zdarzeń od 20 do 50 milionów osób zostaje rannych, a wiele z nich doświadcza niepełnosprawności w wyniku poniesionych urazów.

- W dniach 18-20 listopada 2022 roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To wydarzenie mające na celu upamiętnienie tych wszystkich, którzy odeszli oraz zostali ciężko ranni na skutek wypadków. Święto służy także zwróceniu uwagi na cierpienie wszystkich poszkodowanych tymi tragicznymi zdarzeniami, w tym rodzin ofiar – mówi prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce tradycyjnie odbywać się będą w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny oraz przy pomniku ofiar wypadków i katastrof „Przejście”. Dodatkowo w dniach 18-19 listopada (piątek-sobota) zorganizowane zostaną warsztaty terapeutyczne dla rodzin o­fiar wypadków drogowych. W harmonogramie wydarzeń zaplanowano także inaugurację pomnika „Pożegnanie”.

Wydarzenie będzie transmitowane również on-line. Początek transmisji w niedzielę 20 listopada o godz.10.30. Link do wydarzenia: www.youtube.com

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorami obchodów są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Zdrowia.

Celem Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest:

  • uczczenie pamięci wszystkich zabitych i ciężko rannych w wypadkach drogowych,
  • docenienie kluczowej pracy służb ratunkowych,
  • lepsze wsparcie dla ofiar ruchu drogowego i rodzin ofiar,
  • promowanie działań zapobiegającym dalszym wypadkom śmiertelnym i obrażeniom w ruchu drogowym aż do ich całkowitego zlikwidowania. 

Ten dzień stał się również ważnym narzędziem dla rządów i wszystkich tych, których praca polega na zapobieganiu wypadkom lub reagowaniu na ich następstwa, ponieważ daje możliwość zademonstrowania ogromnej skali wypadków. Dlatego w tym dniu oddawany jest również hołd ekipom ratunkowym, policji i lekarzom, którzy codziennie mają do czynienia z traumatycznymi następstwami wypadków komunikacyjnych.

Źródło: IP

Śr., 16 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś