Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarząd Związku Województw RP interweniuje w sprawie sytuacji finansowej WORD

Zarząd Związku Województw RP interweniuje w sprawie sytuacji finansowej WORD fotolia.pl

Zarząd Związku Województw RP w swoim stanowisku zwrócił się o podjęcie inicjatywy legislacyjnej, która zapewniłaby właściwą płynność finansową wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz o zapewnienie adekwatnego do potrzeb społecznych standardu organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy.

Zarząd Związku Województw RP zwraca uwagę na pogarszającą się sytuację ekonomiczną WORD oraz zatrudnionych w nich egzaminatorów. Jednocześnie wskazano na dwa narastające problemy, które pogarszają sytuację w obszarze organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy. Należy do nich wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz wynagrodzeń egzaminatorów. Jak podkreśla Zarząd ZWRP, wysokości opłat za egzamin państwowy nie uległy zmianie od 9 lat, natomiast stawki wynagrodzeń egzaminatorów ostatni raz były zmienione w 2007 roku.

W stanowisku zaproponowano zmianę stawek na: 50zł za egzamin teoretyczny, 200zł za kategorię AM, A,A2,A, 200zł za kategorię B, 250zł za kategorię C, 250zł za kategorię D, 250zł za kategorię C+E, C1+E, D1+E, D+E, 200zł za kategorię B1,C1,D1, T oraz 250zł za kategorię B+E.

Jak czytamy w stanowisku: „wskazać należy, że przychody z działalności egzaminacyjnej stanowią podstawowe źródło przychodów ośrodków ruchu drogowego. Od 2019 roku utrzymuje się tendencja spadkowa w zakresie wysokości generowanych przychodów z powyższego tytułu, których główną przyczyną jest niż demograficzny, narastające zjawisko odkładania decyzji o uzyskaniu prawa jazdy oraz powiększające koszty organizacji egzaminów zmiany w rozporządzeniu w sprawie egzaminowania”. Zarząd ZWRP zwraca również uwagę na rosnące koszty funkcjonowania WORD, co razem przekłada się na ujemny wynik finansowy. Zwiększa się również dysproporcja między malejącymi przychodami a rosnącymi kosztami bieżącej działalności.

W stanowisku podjęty został również problem naboru nowych pracowników na stanowisko egzaminatora – obowiązujące stawki wynagrodzenia przestają być atrakcyjne i osoby posiadające wymagane uprawnienia coraz częściej wybierają inną ścieżkę kariery zawodowej.

Czw., 14 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska